Rovnosť pohlaví je nespochybniteľná, ale jej násilné presadzovanie pomocou nedomyslenej legislatívy je fundamentalizmus.
Veštby, že 21. decembra 2012 bude koniec sveta, nepreháňajú. Týmto dňom musia totiž členské štáty EÚ uviesť do praxe výrok Európskeho súdneho dvora, ktorý zrušením akejsi výnimky nariadil, že poisťovne nesmú zohľadňovať pohlavie pri kalkulácii sadzieb poistného a výšky plnenia.
Povedať, že v Bruseli (Luxemburgu) sa opäť raz zbláznili, je staré klišé. Komentátorsky bolo atraktívne, kým antieurópsky populizmus neposadol časť slovenskej takzvanej pravice. Žiaľ, iné posunky než ťukanie na čelo tento verdikt neumožňuje.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
To, že predpokladaný vek dožitia mužov a žien nesmie byť kritériom pri výpočte, je nielen extrémny prejav prenosu ideologickej doktríny do života, ale zrejme i najškodlivejší zákrok tohto typu.
Ako totiž čvirikajú od Aegonu až po Generali, sadzby sa nezjednotia kdesi vo „vyváženom strede“, ale povedú k výraznému celkovému zdraženiu. Dôvodom nebude chamtivosť, ale fakt, že životné poistky uzatvárajú muži – ako živitelia rodín - podstatne častejšie ako ženy, takže výraznejšie zlacnenie pre nich by hrozilo stratami, ktoré spriemerovanie sadzieb nevykompenzuje.
Ideologická neprijateľnosť pojmu „živiteľ rodiny“, ktorá je červeným súknom v očiach rovnostárskej agendy, takto prepisuje základný princíp odvetvia, ktorým je poistná matematika a individuálne oceňovanie rizika.
Taká maličkosť, že kombinácia nižšieho veku dožitia a vyššieho príjmu robí zo životnej poistky klasický produkt pre mužov, sociálnych inžinierov nezaujíma. Podstatnejšie je spriemerovanie všetkého, čo sa hýbe. A ak nevieme zákonmi zregulovať prírodu, tak aspoň biznis. Kriku o socialistickej revolúcii v poisťovníctve bráni iba drobnosť: zdraženie sťaží prístup k životnému poisteniu pre chudobnejšie vrstvy.
Samozrejme, zníženie dopytu by malo nastať aj u komerčného (dobrovoľného) dôchodkového poistenia. Domyslieť efekt v dnešnej situácii verejných financií nie je zložité. Účinok verdiktu ESD na budúce výplaty dôchodkov z povinného sporenia by mali začať počítať aj správcovia slovenských penzijných fondov.
Zrovnoprávnenie systémom „unisex“ sa totiž týka aj výšky plnenia, náhrad. To, že na zmene alchýmie výpočtu „anuity“ niekto šeredne prerobí a nikto iný nezarobí, je len domnienka laika...
Kedysi veľmi dávno pri príležitosti schvaľovania antidiskriminačného zákona tu stálo, že je nesprávne znásilňovať beh sveta. Rovnosť ľudí bez rozdielu pohlaví je najvyššia zásada, ale presadzovať legislatívou rovné platy, rovné kariéry, rovné životy je preháňanie a fundamentalizmus. Rovná poistka unisex ukazuje až po blázinec, ku ktorému to môže dospieť.
Vôbec najlepšie je, že až sa o nejakých pár rokov straty súkromných poisťovní budú „socializovať“ z verejných zdrojov, zástupy mudrcov budú opäť hovoriť o „kríze kapitalizmu“. Rozumie sa, že najhlasnejšie tí, ktorí túto legislatívu navrhovali a prijímali.
Prečítajte si viac komentárov:
Pravica ponúka tri základné prístupy ku Gorile. S každým je nejaký problém, myslí si Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Banky chcú zarobiť na zlej Orbínovej politike, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Peter Schutz píše o tom, čo pomáha Gorile prežiť.
Čítajte komentár (piano) >>