Keď MONIKA KOMPANÍKOVÁ získala Anasoft Literu, mnohí uvítali, že toto prestížne ocenenie dostala mladá spisovateľka. Jej román Piata loď sa stal najlepším slovenským románom minulého roka.
„Mám dvoch chlapcov a nerozumiem im. Deti sú pre mňa neuchopiteľné, iné živočíšne druhy. Keď v mojom príbehu dievča ukradne cudzie deti z kočíka, to, čo z pohľadu dospelého vyzerá ako nepochopiteľný skrat, je pre ňu čosi celkom prirodzené, hrdinské. Sú deti utekajúce z domu, kde im nič chýba, iné sa pre zlú známku zo školy strelia do hlavy. Premýšľam, kde sú korene ich konania.“
Prečítajte si rozhovor >>
Trstenica, varecha či remeň boli kedysi bežným výchovným prostriedkom používaným v rodinách. Navonok sa zdá, že telesné tresty patria minulosti.
Čo však v prípadoch, ak dobré slovo nepomáha a dieťa skáče rodičovi po hlave? Univerzálny recept „ako na to“, bohužiaľ neexistuje. Všetko záleží na konkrétnej situácii a empatii rodiča. Pozor si treba dávať na náhle rodičovské výbuchy zlosti pod vplyvom stresu a preťaženia. Ak cítite, že vás svrbí ruka, napočítajte do desať alebo prejdite do inej izby. Neovládateľná chuť udrieť vraj trvá iba pár sekúnd.
Viac sa dočítate v článku>>
Skupina Vidiek je jednoznačná stálica našej hudobnej scény. Dvadsaťpäť rokov na pódiách, to hocikto nevydrží. Manifestom Vidieku bola, je a navždy zostane skladba Vidiečan, úplne prvá v repertoári kapely.
„Vidiečana som zložil rok pred vznikom Vidieka, na jeseň v roku 1985,“ spomína Ján Kuric, autor hudby. „Brnkal som si na gitare, akurát som si kúpil nové struny. V tom čase som bol ovplyvnený funkom, miloval som Jamesa Browna. Ale ako bývalý punker som bol zaťažený na jednoduchšiu hudbu. Ale zároveň som na rakúskom rozhlase počúval hudbu, ktorá sa až neskôr začala volať world music.“
Prečítajte si >>