Kým naši anonymous včera ruinovali stránky Penty, Dôvery či SDKÚ a Smeru, posledné útoky ich kolegov vo svete mali úplne iný cieľ a hlavne motív. Taký, ktorý môže onedlho rozzúriť aj našich hackerov a s nimi celú internetovú komunitu.
Bude rozhodne praktickejší, než je Gorila, pretože kým také zatknutie niekoho z Penty alebo z politiky nemá na život občana nijaký okamžitý vplyv, hrozba zabasnutia za nelegálne stiahnutie filmu z webu sa bude týkať desiatok tisíc ľudí. Alebo možnosť, že sa colník na letisku začne hrabať v cudzom mobile, či nenájde zašitú nelegálnu empétrojku.
Presne takéto reči sa totiž šíria o medzinárodnej protipirátskej dohode ACTA, ktorú húfne podpisujú predstavitelia európskych krajín a časom sa dostane aj do európskeho a potom nášho parlamentu.
Zatiaľ nie je možné s istotou potvrdiť, že ACTA je naozaj taká tvrdá a že skutočne urobí piráta z kohokoľvek, kto sťahuje filmy. Európska komisia ju totiž dlho úspešne tajila a nebyť jednej českej europoslankyne, tajila by ju dodnes.
Teraz je text dohody na svetle príliš krátko na to, aby sa dali vyvodiť definitívne závery pre každodenný život návštevníka internetu. No utajovanie dokumentu vyvoláva podozrenie, že obavy z odpájania ľudí od internetu a kontroly harddiskov na hraniciach sú opodstatnené.
U nás doma sme zatiaľ v pokoji, pretože pri podpisovaní ACTY v Japonsku nikto zo Slovenska nebol. Navyše, oslovené politické strany sľubujú, že niečo také nikdy nepodporia.
Ak po voľbách nezmenia názor, môže Slovensko zohrať podobnú úlohu kľúčového hlasu, akú takmer zohralo pri zvyšovaní eurovalu, akurát by to malo väčší zmysel. Ak názor zmenia, môžu sa tešiť na anonymous.