SME

Druhý diel knihy Toma Nicholsona

Namiesto hľadania „nového človeka“ stojí za to zlepšovať liberálnodemokratický režim. Prebudená občianska energia by sa mala sústrediť na tento cieľ.

Vari najvýstižnejšie vyjadril kľúčové posolstvo protestov, ktoré zachvátili Slovensko, karikaturista Shooty. „Chceme to nejako inak!!!“ tvorí heslo dňa dvojica mladých ľudí. To priam vyzýva vrátiť sa do čias, keď svetom hýbali podobné rebélie.

Naozaj, aké sú podobnosti a odlišnosti medzi dnešnými protestmi a búrlivým rokom 1968, respektíve prelomovým rokom 1989? Aký je odkaz predchádzajúcich revolt?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spontánny duch rebélie v roku 1968

„Buďme realisti, žiadajme nemožné!“ znelo v máji 1968 počas študentských protestov v Paríži. Po celom svete sa šíril spontánny duch rebélie, písal Mark Kurlansky. Ľudia protestovali z rozličných dôvodov, no spájal ich pocit odcudzenia sa proti režimu a odpor proti autoritárstvu.

SkryťVypnúť reklamu

Karnevalový charakter protestov v Paríži prerástol do štrajkov a tvrdých násilných zrážok. „Nebudeme nič požadovať, nebudeme sa o nič prosiť. Zaberieme, obsadíme,“ aj takéto heslá sa vtedy objavovali v Paríži.

Československo bolo iným prípadom. Hoci sa pomery zmenili aj vďaka vnútrostraníckym rozporom, ktoré priviedli k moci Alexandra Dubčeka, politickej zmene predchádzalo dlhšie prípravné obdobie. Priestor slobody sa rozširoval postupne – v literatúre, filme, výtvarnom umení, v publicistike, divadle i hudbe. Ozývali sa historici, filozofi, sociológovia, ekonómovia, psychológovia i študenti.

Zrušenie cenzúry v marci 1968 uvoľnilo spontánny rozmach spoločenskej kritiky i konkrétnych návrhov na zmenu. Ľudia vášnivo diskutovali, strácali strach hovoriť. Postupne ožila občianska spoločnosť, občiansky pohyb bolo vidieť na každom kroku: vzrušenie, nadšenie, elán, eufória i nádej, ktorá visela vo vzduchu a ktorú spálilo až augustové okupačné slnko.

SkryťVypnúť reklamu

Politické požiadavky parížski študenti vtedy nedosiahli. Prezident De Gaulle pohrozil vyhlásením výnimočného stavu, rozpustil parlament a vypísal nové voľby, v ktorých gaullistické hnutie získalo absolútnu väčšinu.

Politológ Jacques Rupnik však poukazuje na to, že revolta napokon našla svojich pokračovateľov, medzi ktorých ráta vzostup zelených, feminizmus, multikulturalizmus či odklon od autoritárskeho spôsobu výučby na stredných školách. Spoločensky a kultúrne sme vyhrali, povedal neskôr jeden z jej vodcov, dnes poslanec Európskeho parlamentu Daniel Cohn-Bendit, zatiaľ čo politicky sme našťastie prehrali.

Zvonenie v roku 1989

Aj pre rok november 1989 platí, že nespadol z neba, zmeny kvasili dlhšie. Ľudia, ktorí ich pripravovali, sa navzájom poznali, vedeli o sebe a v rámci obmedzených politických možností sa usilovali ponúkať svoje predstavy a názory verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V kľúčových chvíľach tak vystúpila na scénu skupina, pre ktorú slovo sloboda malo cveng zlata, ktorá si slovo pluralizmus vedela preložiť do prirodzenej rôznorodosti, ktorá vyznávala étos služby a ochrany dôstojnosti človeka. Tvorili ju intelektuáli, občianski lídri, ochranári, kresťanskí aktivisti, vedci, umelci.

Neostali zamknutí v pracovniach, ale preniesli sa do ulíc, získali pre svoje predstavy podporu verejnosti a zmenili štruktúry moci. Tvorila ju aj generácia študentov, ktorí už nechceli žiť v pretvárke, ktorí si povedali „dosť!“.

Pri všetkých chybách, akých sa dopustili, podarilo sa uskutočniť zásadné systémové zmeny. V kontexte slovenských dejín – od štúrovcov cez memorandovú generáciu, martinských konzervatívcov, hlasistov, ľudáckych politikov a davistov za prvej republiky až po dubčekovcov – to bol pozoruhodný úspech širšie založeného prúdu, ktorý sa osvedčil v kritickom politickom období a položil spolu s ostatnými partnermi inštitucionálne základy „nového poriadku“.

SkryťVypnúť reklamu

Zápas s novými démonmi

Po dvadsiatich rokoch – je pozoruhodné, ako vývoj prebieha v cykloch – sa čoraz výraznejšie ukazujú niektoré slabé stránky nových pomerov. Dnešné protesty sú okrem iného súčasťou zápasu s takzvaným „reálnym kapitalizmom“, so stavom spoločnosti, v ktorej sa usadil určitý kód správania.

Ten hovorí, že korupcia a klientelizmus sa stali súčasťou dnešného režimu, a kto chce podnikať alebo vôbec vstúpiť do verejného života, musí sa tomu podriadiť. Nedá sa to zmeniť, treba to prijať a naučiť sa v tom chodiť. Je to hlas a pach démona, ktorý je všadeprítomný: v spoločenskej atmosfére, v budovách, kde sa rozhoduje, vo vzťahoch.

Vyhlásiť, že táto éra sa protestmi končí, by asi bolo prehnané. A prehnané by bolo aj tvrdiť, že nikto pred nimi sa tu za uplynulé dve desaťročia o nič neusiloval a nič sa nepodarilo. Za všetky takéto počiny uveďme úspešnú kampaň mimovládok za dobrý zákon o informáciách, z ktorého možno čerpať dodnes, a niekoľko slušných zákonov zameraných na otvorenejšie vládnutie, ktoré sa podarilo prijať počas vlády Ivety Radičovej.

SkryťVypnúť reklamu

Skutočnosť, že tomuto démonovi bol zasadený úder, je nepopierateľná. Protestné hnutie má ešte nejaký čas na to, aby sa vykryštalizovali lídri a spresnili požiadavky. Čo to má znamenať, že chcú veci „robiť inak“?

Niektoré námety vyslovili zreteľne: vyšetrenie a vyvodenie politickej a trestnej zodpovednosti vyplývajúcej z kauzy Gorila. Iné zhrnuli do ťažko dosiahnuteľných politických krokov: odstúpenie osôb spomínaných v spise z politických funkcií a kandidátok, preloženie volieb z marca na september. Napokon ďalšie sa týkajú ešte ambicióznejších, o to však nejasnejších a spornejších predstáv o priamej demokracii, o vláde ľudu.

U niektorých v pozadí hnevu a sklamania stojí presvedčenie, že treba zmeniť oveľa viac. „Myslím si, že ľudstvo sa transformuje, nastáva ďalší krok evolúcie,“ konštatuje jedna z organizátoriek Lucia Gallová a na otázku o tom, v čom vidí najväčší problém súčasného systému, odpovedá: „Vo všetkom. Je chorý úplne od základov. Je vytvorený na zlých základoch.“

SkryťVypnúť reklamu

Takýto spôsob argumentácie však sotva postačuje – namiesto hľadania „nového človeka“ a „nového poriadku“ stojí za to zlepšovať liberálnodemokratický režim.

Kniha o nádeji

Prebudená občianska energia, ktorej nemožno uprieť úsilie o očistu nášho verejného života, nevyjde nazmar, ak sa túžba po zmene pretaví do konkrétnejších predstáv o systémových opatreniach, ktoré by mohli nastaviť účinnejšie mantinely korupčnému správaniu politikov, ako to bolo doteraz.

Ak sa protestujúcim podarí pritiahnuť aj ďalších občanov k tomu, aby požadovali od politikov a politických strán záväzok o konkrétnych krokoch, ktorými chcú prispieť k sebaobmedzeniu. Ak sa rozvinie solídna, hlboká verejná diskusia o tom, čo konkrétne by sa mohlo a malo urobiť, aby zmena, ktorá je taká potrebná, bola udržateľná.

SkryťVypnúť reklamu

Tom Nicholson svoju knihu o nečestných praktikách už napísal. Tá ďalšia kniha, ten druhý diel, sa ešte iba začína písať. Môže to byť aj kniha o nádeji, ktorú prináša neľahostajná mladá generácia.

(Autor je sociológ, spoluzakladateľ VPN)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 104
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 083
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 047
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 828
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 713
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 550
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tvrdiť, že Ukrajina má nájsť odvahu sa vzdať je ok a Netrebko nie?


2
Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 1
Peter Schutz

Ruský Krym môže byť cenou za mier.


5

Premiéri si vymieňali dezinformácie.


79
  1. Jozef Pivarník: Môžeš byť birmovaný, môžeš byť svätým, ale komunistom zostaneš až do smrti
  2. Viktor Pamula: Os zla sa spája II.
  3. Miroslav Kocúr: Fico ťahá do žumpy už otvorene aj slovenskú vedu
  4. Ján Chomík: Stredoslovák na východe
  5. Dávid Polák: Blízkovýchodná hra o tróny
  6. Simona Michalík: Nestačí byť dobrým učiteľom v triede. Ak chceme meniť vzdelávanie, musíme začať budovať mosty.
  7. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  8. Ondřej Havelka: Kdo jsme. Teologické pojetí lidské osoby a osobnosti
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 148
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 435
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 11 733
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 283
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 8 745
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 380
  7. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 7 079
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 727
  1. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  3. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  4. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  5. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  6. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  7. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  8. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
SkryťZatvoriť reklamu