Nazdávam sa, že popri slove kríza možno medzi ne zaradiť aj slovo užívať si, teda výraz, ktorý na rozdiel od krízy patrí k vyjadreniam označujúcim čosi príjemné.
Kríza je s výrazom užívať si v kontraste, no zároveň aj v príčinnej súvislosti. Hedonistický svet, kult telesnosti, rozkoše, peňazí, bohatstva, sily, „smotánkový“ svet celebrít a povrchných idolov, to je len malý výpočet toho, čo sa spája s príťažlivosťou slovesa užívať si.
Pri komplexnejšom pohľade na tento jav by sme mohli nájsť celý rad jeho ďalších symptómov. Je to okrem iného zmyslovosť, zábavná a v dôsledkoch povrchná vizualizácia sveta, ktorá nevychádza len z toho, že 80 percent informácií získava človek prostredníctvom zraku, ale aj, a predovšetkým, z toho, že hlavným médiom pre tento typ vnímania sa stala televízia so svojimi komerčno-reklamnými ambíciami, nadbiehajúcimi nižšiemu vkusu divákov.
Vzniká tak preferencia senzačnosti, akčnosti, násilia, hrubosti, sentimentality, čiernobieleho videnia sveta, summa summarum produktov, ktoré si od príjemcov nevyžadujú nijaké intelektuálne nasadenie a sú ľahkou pasívnou zábavou. Sem patrí i vynárajúci sa kult nevzdelanosti, ktorého zjavným signálom je najnovšie aj spojenie „Nevzdelané idoly“ na titulnej strane jedného z časopisov.