v a Britov až do zúfalstva, prichádza k rozumu. Od 11. septembra minulého roku nepodnikol nič, čím by bol Washington alebo Londýn priveľmi rozčúlil, a tak v týchto dňoch môžu ich vzťahy dostať významný nový signál na zlepšenie. V Tripolise totiž rokoval s plukovníkom vysoký predstaviteľ britského ministerstva zahraničia Mike O‘Brien.
Išlo po osemnástich rokoch o prvý a veľmi vážny kontakt medzi oboma štátmi. Britský diplomat sa pokúšal o donedávna prakticky nemysliteľnú vec. Diplomat sa mal pokúsiť získať Kaddáfího na stranu svetového zápasu boja s terorizmom. Pritom plukovník bol od vojenského nástupu k moci v roku 1969 zásadným nepriateľom Západu. Odporoval Američanom a Britom vo všetkom a často prichádzal s takými nevyspytateľnými akciami, že sa jeho krajina dostala na čiernu listinu tzv. teroristických krajín. Jestvovali dôkazy, že stál za množstvom teroristických činov a teroristov financoval. Vodca, ktorý sa vďaka bohatým zásobám ropy pokúsil urobiť z Líbye akúsi náhradu za dovtedy vodcovský Egypt v arabskom svete, neodhadol limity svojho vplyvu a svojej moci.
Podnikol viacero nebezpečných akcií na medzinárodnom kolbisku, čo napokon vyústilo až do nevšednej odvety Spojených štátov. Na Kaddáfího teroristické akcie, medzi ktoré patrilo aj zavraždenie britskej policajtky pred líbyjskou ambasádou v Londýne, ale najmä bombový útok na diskotékový klub v západnom Berlíne, kde zomrelo niekoľko amerických vojakov, odpovedal vtedajší americký prezident Ronald Reagan bombardovaním Tripolisu. Kaddáfí mal vtedy z pekla šťastie. Pri ťažkom útoku amerických bombardérov nalietavajúcich na mesto z amerických základní v Anglicku takmer zahynul. Také šťastie však nemala jeho nevlastná dcéra. Kaddáfí dostal lekciu a od tohto času sa začali jeho postoje voči Západu postupne, ale predsa len meniť. Lenže v roku 1988 sa znovu prerátal. Jeho agenti vložili do amerického civilného lietadla spoločnosti Pan Am bombu a ťažký stroj vybuchol vo vzduchu nad škótskou dedinou Lockerbie. Tragédia si vyžiadala 270 obetí. Dnes možno povedať, že išlo v podstate o posledný teroristický kúsok, aký Kaddáfí vyviedol. Američania boli znovu pripravení použiť tvrdé odvetné kroky, ale plukovník dokázal presvedčiť, že agenti konali v podstate na vlastnú päsť… Kaddáfího vzali za slovo a plukovník napokon agentov aj vydal pred medzinárodný tribunál v Haagu. Jedného síce sudcovia pre nedostatok dôkazov oslobodili, ale druhému vinu dokázali a odpykáva si doživotný trest.