V predčasných parlamentných voľbách kandiduje až 26 politických subjektov. Popri tradičných, či už viac-menej etablovaných, aj mnohé nové: recyklované, rebrandované alebo inak upravené na aktuálny dopyt po nových stranách a tvárach.
Časť znechutených voličov hovorí: „Ďakujeme, odíďte!“ a privoláva nových „spasiteľov“. Tí môžu ponúknuť atraktívnu novosť, nepopísaný „čistý štít“. V tom je ich príťažlivosť i riziká.
Liaheň nových strán
Hojný výskyt nových strán a ich voličská úspešnosť je fenomén, ktorý zamestnáva politológov už dlhšie. Slovensko sa stalo liahňou nových strán, ktoré dostali pomenovanie „strany stredového populizmu“. Pripomeňme - SOP, Smer, ANO, Slobodné fórum. Aj keď ich neskoršie trajektórie boli zásadne odlišné, počiatočná stratégia a spôsob oslovenia voličov boli veľmi podobné.
Základné pravidlo znelo: umiestniť sa v strede existujúceho politického konfliktu a povedať – aj tí sú zlí, aj tamtí sú zlí, voľte nás! Táto medzipozícia umožňuje „stredovým“ stranám osloviť sklamaných voličov na oboch stranách barikády.
Stredoví alebo noví populisti zároveň využívajú „bojový arzenál“ typický pre populistov rôznych farieb – pestovanie pocitu odcudzenia medzi politickými elitami a občanmi, dištancovanie sa od tradičných aktérov a establišmentu, odvolávanie sa na „obyčajných ľudí“, prípadne „občiansky hlas“.
Ako tému často využívajú požiadavku „čistej politiky“ a boj proti korupcii.
Gorila nahráva populistom
Pripomína vám to niečo? Minulotýždňové prieskumy preferencií ukázali, že do Národnej rady by mohli vstúpiť hneď dvaja nováčikovia: OĽaNO a 99 % - občiansky hlas. Súčasné nálady v spoločnosti – nespokojnosť, frustrácia, nízka dôvera a v neposlednom rade kauza Gorila – sú presne tou situáciou, ktorá novým populistom nahráva. A živí ju aj paušalizujúce nazeranie na politikov a politiky.