Jeho vzťah k Radičovej, Miklošovi a korupčným podozreniam v parlamente sme doteraz v tejto podobe nepoznali.
Ak raz Richard Sulík skončí mimo politiky, môže sa živiť vysvetľovaním cudzích slov. Euroval svojho času krásne ozrejmil cez pojmy „cesta k socializmu“, „ekonomické nevoľníctvo“ a „vlastizrada“, Mariánovi Kočnerovi teraz na príklade Ivety Radičovej pekne zadefinoval, čo to je volatilita.
Zdá sa však, že určitú dávka nestálosti, prelietavosti a prchavosti cítiť aj z neho. Ak ho teda nemáme podozrievať rovno zo zrady a pokrytectva.
Sulíkovo tvrdenie, že nová várka Sasanky nepriniesla nič nové, je nepresné. Jednak tu okrem prepisov máme už aj obraz a raz vidieť, ako vyzerajú raňajky u Kočnerovcov, je naozaj lepšie, než o tom tisíckrát čítať. Ale hlavne sme sa posunuli aj v obsahovej rovine.
Po prvé konečne vieme, akého lojálneho spojenca mala v Sulíkovi Radičová. Nielenže ako predseda parlamentu ozrejmoval jej osobnostný profil človeku z mafiánskych zoznamov. Ale najmä by ju neváhal vymeniť za Ivana Mikloša, lebo potom by sa lepšie vládlo.
Jedným z kľúčových argumentov SaS pri prevalení prvej Sasanky bolo, že strana „vždy stála za predsedníčkou vlády“. Ak za ňou takto stáli všetci, tak sa jej nedá veľmi čudovať, že ju tá politika až tak nebavila.
V zhovievavom prístupe k možnej výmene na premiérskej stoličke vidno aj druhú problematickú líniu – Mikloš je dnes pre Sulíka presluhujúcim politikom, s ktorým by nedokázal sedieť vo vláde. Prečo? Dôvodov má byť akože mnoho, ale keď má povedať konkrétne, tak hovorí o Gorile a o tom, že Mikloš zavádza verejnosť, napríklad pri eurovale. Keď Sulík sedel u Kočnera, o údajnom spise SIS dávno vedel.
Rovnako vedel, že Anna Bubeníková bola nominovaná za šéfku FNM. Napriek tomu by si želal Mikloša za premiéra radšej než Radičovú. Tak ako je to s tou Gorilou? Čo sa týka toho zavádzania, tak ani šéf SaS zjavne nehovorí na verejnosti vždy len čistú pravdu. Je teda otázka, prečo mu ten Mikloš odrazu začal tak veľmi prekážať.
No a posledná novinka z nového záznamu je, že Sulík mal vedieť o korupčných ponukách pri voľbe generálneho prokurátora. Aká škoda, že nevenoval väčšiu pozornosť tomu, aby boli vyšetrené.
V prospech predsedu SaS hovorí, že je zrejme obeťou zákernej hry a naozaj sa nikde nehovorí o kradnutí. Sulík bol prichytený len pri viacnásobnom podrazení dôvery – koaličných partnerov, ktorí s ním dôverne rokovali o Generálnej prokuratúre, Ivety Radičovej, ktorej vyznával vernosť, a verejnosti, ktorej nie celkom úprimne prezentoval svoje politické názory. Ostáva mu iba dúfať, že nemá priveľmi volatilný elektorát.
Čítajte viac komentárov:
Putinovi nestačí, aby ho „zvolili“ až v druhom kole, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Dve strany pred voľbami nezaoberali ničím menším ako svojimi predsedami, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Firmy prisaté na štátny rozpočet téma podnikateľské prostredie zaujímať nemusí, píše Ivo Trávniček
Čítajte komentár (piano) >>