Ak trpíte mučivými pochybnosťami o tom, čo urobiť v deň volieb, tak na obzore sa vám črtá nádej – celé voľby ešte môžu byť zrušené.
Znie to ako extrém, ale škandál s falošnými podpismi na hárkoch 99 percent sa tak pokojne môže skončiť. Ak sa potvrdí, že strana nepredložila dosť podpisov, môžu sa udiať dve veci – buď stranu zrušia, alebo nechajú.
Prvá možnosť predstavuje právny hlavolam. Zákon o politických stranách hovorí, že Najvyšší súd môže stranu rozpustiť, ak svojimi stanovami, programom alebo činnosťou porušuje ústavu alebo zákony. Lenže v prípade falšovania podpisov došlo k nelegálnej činnosti, keď strana ako taká ešte neexistovala. A páchať ju mohli ľudia, ktorí s ňou majú málo spoločné.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ísť teda podľa tohto ustanovenia je problém. Vynára sa potom možnosť preskúmať registráciu podľa správneho poriadku, ale ani to nikdy nikto nerobil.
Ak sa ministerstvo vnútra alebo prokuratúra predsa do problému pustia, 99 percent zrušia a voľby prebehnú bez nich, takmer zákonite príde ústavná sťažnosť vyradených kandidátov. Že podvodníci sa nemajú čo sťažovať?
Lenže príbeh je zložitejší. Ministerstvo malo zo zákona povinnosť posúdiť návrh na registráciu, už keď bol podaný. Ak by sa falzifikáty ukázali už vtedy, mohlo sa 99 percent ešte brániť alebo doplniť chýbajúce podpisy. Zrušenie tesne pred voľbami už nedáva žiadnu šancu na obranu. Navyše sa možno pýtať, či nie je diskriminačné, že hárky iných strán neprešli takouto podrobnou kontrolou.
Druhá možnosť je, že strana sa na voľbách zúčastní. Sú napokon oveľa lepšou skúškou podpory strany než nejaké hárky.
V kombinácii s dôsledným vyšetrením a potrestaním podvodníkov by tak aj bola vyslyšaná vôľa voličov, aj vyvodená zodpovednosť. Ale konkurenčné strany asi nebudú také zhovievavé. A ak sa obrátia na Ústavný súd s námietkou, že podvodne registrovaná strana s nimi nemala čo súťažiť, bude ťažké s nimi nesúhlasiť.
Keďže samotný Ivan Weiss naznačuje, že možno voľby napadne, aj keď sa na nich bude môcť zúčastniť, lebo štát špiní ich meno, konanie pred Ústavným súdom je už takmer isté. Končiaca sa predvolebná kampaň dala Slovensku Gorilu, Sasanku, revolúciu, rozpad kandidátok a stratu dôvery takmer vo všetko.
Nie je úžasná predstava, že kvôli partii podvodníkov by sme túto tortúru podstúpili ešte raz?
Čítajte viac komentárov:
Nedostatkom dohody z ďalšieho summitu je, že nevidno, čo vlastne rieši, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Ministerstvo vnútra pri podpisoch pre 99 percent zlyhalo, myslí si Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>