Jeho kresby pozná každý čitateľ slovenských a českých novín a časopisov. Divoké deväťdesiate roky, a nielen tie, boli ako vystrihnuté z jeho karikatúr a komiksov. Čerstvý päťdesiatnik JOZEF GERTLI DANGLÁR už nie je taký bohém ako kedysi, no najviac sa obával, aby rozhovor s ním nevyznel ako pamätník zaslúžilého výtvarníka.
„Na úrade práce mi ponúkali prácu v uránovej bani - ako keby som na toto študoval umeleckú priemyslovku. Lenže ja som nechcel ísť do bane, chcel som ísť na VŠVU. Hlásil som sa každý rok, päťkrát. Kým kamaráti sa už vracali z vojny, ja som to stále skúšal a motal som sa po čudných zamestnaniach: kulisár v divadle, reštaurátorské dielne, ústav geofyziky. Zrazu ma vojaci zavolali na odvod a čudovali sa, prečo som sa za tie roky neprihlásil sám.“
Prečítajte si rozhovor >>
Plytvanie, drancovanie zdrojov a ich minimálna obnova nesvedčia o tom, že by sme seriózne mysleli aj na ďalšie generácie. Viete, čo sa minie ako prvé?
Všetko začalo celkom nevinne neďaleko dnešných slovenských hraníc. V roku 1853 lekárnik Ignac Lukasiewicz odklial tajomstvo čiernej zapáchajúcej kvapaliny, ktorou zvykli miestni roľníci impregnovať svoje drevenice. Ropou presiaknuté lesy na severnej strane duklianskeho priesmyku umožnili Lukasiewiczovi objaviť spôsob jej destilácie. Ihneď pochopil význam tejto suroviny a dal vykopať prvé ropné studne, ktoré môžete aj dnes obdivovať v bóbrckom naftovom skanzene.
Viac sa dočítate v článku >>
Keď sa v roku 1982 objavil v kníhkupectvách román Rozum spisovateľa Rudolfa Slobodu, len málokto tušil, že práve vyšlo jedno z kľúčových diel slovenskej literatúry 20. storočia.
Celý Rozum, až na niekoľko epizód, je silne autobiografický – Sloboda si prestal robiť záznamy vo svojom denníku a namiesto nich voľne písal román o svojom živote. Po jeho vyjdení sa mnohí neveriacky pýtali – naozaj ten Sloboda bije svoju ženu? Naozaj býva v akejsi chate nad Devínskou Novou Vsou? Naozaj zabil svojho psa sekerou? Jeho rozprávanie je natoľko úprimné a autentické, že slabšie povahy knihu ani nedočítajú, pretože sa im zdá nechutná a sebaobnažujúca.
Čítajte viac >>