K modernizácii Ruska Putin nijako neprispel.
Ruské prezidentské voľby dopadli zhruba tak, ako to Vladimir Vladimirovič potreboval. Mohli mu síce napočítať ešte o trochu hlasov viac, to by však už mohlo byť príliš podozrivé až kontraproduktívne.
Aj takto má skoro štvornásobok toho, čo dostal druhý v poradí, a doma sa môže úspešne tváriť ako jediný vodca národa a štátu a stelesnenie túžob všetkých správnych Rusov. Vynikne to ešte viac, ak si uvedomíme, že druhý a štvrtý v poradí, komunista Zjuganov a pravicový extrémista Žirinovskij chcú väčšinou to, čo chce aj Putin, len to chcú ešte viac.
Hodia sa najmä na to, aby mohol Putin voči Západu vystupovať ako tá umiernenejšia a rozumnejšia alternatíva Ruska. Tretí a piaty v poradí, miliardár Prochorov a šéf proputinovskej strany Spravodlivé Rusko Mironov sú pravdepodobne len nastrčené bábky kandidujúce z poverenia Putina, aby voľbám dodali zdanie nejakej súťaže.
Protesty v uliciach zaujímajú viac zahraničné médiá než samotných Rusov, a tí, čo protestujú, sú väčšinou aj tí, čo po strate nádeje z Ruska masovo odchádzajú. Putin sa teda zdanlivo naozaj nemá čoho báť, v domácej politike dnes nie je nič, čo by mu nenahrávalo alebo s čím by si neporadil. Aspoň zatiaľ.
Akokoľvek totiž Putin v predvolebnej kampani varoval pred zlým zahraničím a najmä Západom, ten bol počas celého Putinovho vládnutia prakticky jediným zdrojom jeho úspechu. Zvýšenie životnej úrovne veľkej časti obyvateľstva, zdanie poriadku po jeľcinovskej ére chaosu, zdanie návratu ruskej veľkosti a vplyvu, spektakulárne vojenské i vedecké akcie, ako vojna v Gruzínsku či cesty ruských miniponoriek, zaplatili rekordné ceny ropy, plynu a iných surovín vyvážaných Ruskom najmä na Západ.
Zisky z nich však padli na podplácanie obyvateľstva, zbrojenie, prestíž a v prvom rade boli rozkradnuté Putinom a jeho blízkym okolím. Nešli do modernizácie krajiny, do budovania infraštruktúry, zlepšenia verejnej správy a školstva, dokonca ani nie do modernizácie ťažobného priemyslu.
Podiel energetických surovín v Ruskom vývoze za Putina stúpol a ruská ekonomika a tým aj Putinov režim sú od vývozu surovín za vysoké ceny stále závislejší. Stačí pád cien, pokles ťažby z doterajších zastaraných a vyčerpávajúcich sa vrtov, neschopnosť dosť rýchlo otvárať nové a putinovská zlatá éra sa zosype ako hrad z kariet.
Vývoz surovín nebude mať čím Rusko nahradiť. Vo väčšine ostatných oblastí vrátane demografie a zdravotného stavu obyvateľstva totiž stále skôr upadá, ako by sa rozvíjalo.
Jediný vodca však znamená aj jedinú zodpovednosť. A to v Rusku často pre jediného vodcu znamená veľmi smutný koniec. Pre domov aj pre zahraničie to zase znamená ďalšie kolo chaosu a čakania na silného vodcu so silnými rečami.
Čítajte viac komentárov:
Lipšic ukazuje, že často nie sú dôležité dohody, ale to, či nejaký politik chce vyhrať súťaž v krúžkovaní, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Nič menej zmätené, ako sú preferencie od Focusu, sa už ani vymyslieť nedalo, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
S Orbánom sa SMK dostane do izolácie, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>