Môžete nadávať, že za toto ste kľúčikmi na námestiach neštrngali a vykašlať sa na voľby. To je však takmer rovnako zlé, ako dať hlas priamo strane s nie práve demokratickými sklonmi, ktorá voľby vyhrá. Aj neúčasťou jej pomôžete k tomu, aby si sama s parlamentnou väčšinou mohla robiť, čo jej len napadne.
Môžete založiť novú stranu, len si dajte pozor, aby to nedopadlo, ako býva pravidlom na Slovensku, že nové populistické straničky sú horšie než tie doterajšie.
Môžete tiež vstúpiť do existujúcej strany a pomôcť ju zmeniť zvnútra. Stranícki lídri si u nás dovoľujú, čo si dovoľujú, aj preto, lebo strany majú minimum členov - sú to prázdne obaly a lídrov nemá kto kontrolovať zvnútra. Len si dajte pozor, aby ste nedopadli ako mnoho bývalých nových tvárí, ktoré sa namiesto zmeny pomerov s pomermi v strane zmierili.
Ak však nechcete ani jednu z predchádzajúcich možností, stále s tým môžete niečo robiť aj ako radový volič. Musíte maximálne využiť krúžkovanie a prepísať tak zámery súčasných vládcov strán, ktorým záleží na pokračovaní doterajších pomerov a na vlastných funkciách.
Krúžkovanie je spôsob, ako ich dostať z kola, ak sami stále nechápu, že majú vypadnúť. Znamená to väčšinou voliť ľudí mimo prvej desiatky, pretože zloženie špičky kandidátky najviac vyhovuje záujmom straníckeho vedenia a navyše sú v nej ľudia, ktorí mohli pomery v strane zmeniť aj doteraz, lenže to nerobili.
Snažte sa však dozvedieť čo najviac aj o tých, ktorých budete krúžkovať, či im naozaj možno dôverovať. Politici sú ako deti. Treba ich vychovávať a neustále na nich dozerať, opravovať ich. Je to dlhá a ťažká robota, ozajstná prplačka, inak to však nejde.