Stav na Krásnej Hôrke je aj po niekoľkých dňoch stále kritický a náprava v nedohľadne. Odporúčania na vysťahovanie a zabezpečenie nezničených zbierok boli vraj z bezpečnostných dôvodov ignorované, a tak sa stalo, čo mnohí predpokladali: v noci z nedele na pondelok sa v takzvanej kongregačnej sieni hradu zrútila klenba.
Sutina zasiahla historický mobiliár a v strope vznikla obrovská diera. Požiar a pohľad na skazu hradu vyvolávali v ľuďoch dojímavé reakcie. Ďalší vývoj však plodí aj rozhorčenie sprevádzané odhodlaním pomôcť. Na mieste sú pracovníci viacerých múzeí a aj kolegovia z Bratislavy sú v pohotovosti.
To, čo spočiatku vyzeralo ako šťastie v nešťastí, ktoré sa pod vplyvom vyjadrení predstaviteľov múzea tak trochu bagatelizovalo, je v skutočnosti katastrofa.
Idylické fotografie pestrofarebných interiérov v kontraste s apokalyptickými obrazmi hradu bez striech pôsobili uvoľňujúco. Nie všetci sa však nechali oklamať „priaznivým“ percentuálnym vyjadrením zachovaných zbierok. Problém je komplexnejší a škody sa ešte dlho budú odhaľovať.
Zhorenie strechy a všetkých krovov spustilo sériu ďalších komplikácií. Vrásky na čele robia aj premočené múry a stropy, zatečené steny a narušenie statiky niektorých objektov.
Minister Krajcer sa vyjadril, že do jesene bude mať hrad strechu a sprístupní sa verejnosti. Jeho vyhlásenie pri pohľade na fotografie šíriace sa internetom nevyznieva ako pravdepodobné.
Zlepenec
Krásna Hôrka prešla rozsiahlou obnovou v 60. - 80. rokoch. Ďalšia obnova prebehla nedávno v gotickom paláci, ktorý otvorili začiatkom leta 2011. Hrad sa v dôsledku dlhotrvajúcich prác stal zlepencom rôznych pamiatkarských prístupov a jeho expozícia vznikala v duchu „ukázať všetko, len nie hrad a jeho dejiny“.
Bohužiaľ, aj naposledy zrekonštruovaná stredoveká časť hradu väčšinou prevzala charakter expozície z čias socializmu.
Rozsiahle škody po požiari otvárajú diskusiu o budúcom vzhľade hradu a múzea. Treba poukazovať na akútnosť riešenia, upozorňovať na nedostatky a varovať pred rizikami tak, aby bola Krásna Hôrka aj o niekoľko mesiacov horúcou témou!
Emócie po požiari priniesli zakladanie verejných zbierok, nezávislých od seba, no so spoločným cieľom. Ťahať by však mali všetci za jeden povraz a nástojiť na okamžitej dotácii štátu, lebo verejná zbierka pokryje iba menšiu časť nákladov.
Sobotňajšiu tragédiu možno prirovnať k požiaru z roku 1817, keď hrad zasiahol blesk. Aj vtedy do tla vyhorela najstaršia časť hradu a jeho strechy.
Majiteľka panstva, vdova po Štefanovi III. Andrássym, grófka Mária Festetich však reagovala rýchlo a hrad dala aspoň pod novú strechu. Nie však pod šindľovú!
V gotickom paláci sa nachádza maľba Krásnej Hôrky z 19. storočia. Na nej je (bolo...?) jasne vidieť, že nový krov bol nad niektorými budovami pokrytý pálenou škridlou. Chceme veriť, že kompetentní nenechajú obnažené klenby a stropy vystavené dlho poveternostným podmienkam a zistia aj zodpovednosť za vzniknutý stav.