Rick Santorum, bývalý senátor Spojených štátov, usilujúci o republikánsku nomináciu pre voľbu prezidenta, hovorí čudné veci o Holandsku. Desať percent všetkých úmrtí v onej krajine vraj ide na vrub eutanázií, ktoré sa z polovice robia vynútene na bezbranných pacientoch.
Seniori sú takí vydesení, že nosia náramky s nápisom Neprajem si eutanáziu. V krajine, ktorá sa stále častejšie dostáva do správ pre odporné výroky pravicových populistov o moslimoch a Grékoch, musia byť Santorumove bludy úľavou. Jeho pohľad na Holandsko ako akúsi progresívnu antiutópiu vyznieva dnes akosi staromódne.
Santorumove fantazírovanie rýchlo vyvrátili aj v USA. The Washington Post napísal, že „nie sú žiadne dôkazy, ktorými by sa Santorumove tvrdenia dali podložiť“. O čom tiež vypovedá, že manažéri jeho kampane sa ani nenamáhali ich obhajovať. Nedobrovoľná eutanázia v Holandsku neexistuje, poukázal denník.
Súhlas pacienta je zásadný a potvrdiť, že jeho utrpenie je neznesiteľné a neliečiteľné, musia najmenej dvaja lekári. Podiel asistovaných úmrtí na holandskej úmrtnosti sa ani zďaleka neblíži desiatim percentám. A náramky komentovať azda ani netreba.
Aj tak klamú
Má to však vplyv na Santorumových priaznivcov? Zrejme nie. Korigujúce hlasy „elitárskych“ médií hlavného prúdu odmietajú ako nepriateľskú propaganda. Bloger naklonený Santorumovi to vystihol: „Ako sa dalo očakávať, Washington Post sa pokúsil Santoruma zdiskreditovať.“
Je, mierne povedané, znepokojujúce, že už ani to najpresvedčivejšie vyvrátenie lží nezaberá. Veď bez riadne informovanej verejnosti nemôže fungovať demokracia.
Informovať verejnosť bývalo úlohou serióznych novín a televízií. Samozrejme, nie všetko v médiách hlavného prúdu je vždy pravda. Objavujú sa chyby. Spravodajské organizácie majú svoje politické sklony, občas odrážajú názory a záujmy ich vlastníkov.
Kvalitná žurnalistika sa však vždy spoliehala na svoju reputáciu bezúhonnosti. Editori i redaktori sa aspoň snažili fakty opisovať správne. Práve preto ľudia čítajú Le Monde, The New York Times či práve The Washington Post. Filtrovať nezmysly bolo jednou z ich povinností – a hlavným dôvodom, prečo sa predávali.
Diskreditácia faktov
To sa zmenilo. Populistickí demagógovia v politike a masmédiá robia všetko, aby kvalitnú tlač zdiskreditovali ako propagandu ľavicových elít, ktoré ohŕňajú nos nad názormi obyčajných Američanov.
Santorum predstiera, že je tribúnom týchto ľudí – menšiny Američanov, prevažne silno nábožensky založených, hlboko konzervatívnych belochov z vidieka, presvedčených, že Obama a všetci Európania sú nebezpeční bezbožní socialisti.