Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu mala úspešný rok. Vlani sa jej podarilo dohodnúť štvornásobne viac investícií ako rok predtým. Nové projekty v hodnote vyše pol miliardy eur majú vytvoriť 2,6 až 4,3 tisíca nových pracovných miest.
Predovšetkým v automobilovom, elektrotechnickom a kovospracujúcom priemysle. Vzhľadom na všeobecne „blbú náladu“, ktorá prevláda skoro na celom starom kontinente, nemusí ísť o zlé výsledky. Keďže viaceré fabriky to vlani u nás zabalili, môžu nové projekty zabezpečiť niektorým ľuďom živobytie.
Popritom, ako SARIO po svete lovilo potenciálnych investorov, ktorí by posilnili náš priemysel, však vlani potichu vznikali aj tisícky pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou. Kto ich tvoril? IT firmy. Okrem priemyselnej výroby bol sektor IT v roku 2011 jedinou oblasťou, kde práca pribúdala. Kým v roku 2010 robilo v tomto biznise niečo vyše 33tisíc ľudí, začiatkom tohto roku ich bolo podľa Štatistického úradu bezmála 40tisíc.
Tretina
Odvetvie IT teda vlani reálne vytvorilo asi dvojnásobok toho, čo by mali priniesť dohodnuté projekty SARIO. Alebo z inej perspektívy – ide zhruba o tretinu vlaňajšieho prírastku pracovných miest v celom našom priemysle, ktorý zamestnáva pol milióna ľudí. Je to signál, odkiaľ by sme mohli očakávať prísun novej, dobre platenej práce. Vytváranie takýchto miest a dokonca ani udržanie tých jestvujúcich však zďaleka nie je isté.
O väčšinu z minuloročného prírastku sa postarali servisné centrá nadnárodných firiem typu IBM, AT&T, HP, Accenture či T-Systems, ktoré zo Slovenska poskytujú technologické či biznisové služby do zahraničia. Vývoj a údržba softvéru alebo zabezpečenie účtovných, či HR funkcií sa do lacnejších lokalít presúvajú už od začiatku minulej dekády.
Podľa vlaňajšej štúdie A. T. Kearney Global Services Location Index sa trend cezhraničného outsourcingu rôznych služieb, ktoré sa dajú poskytovať na diaľku, nielenže nekončí, ale ešte ani neodkryl celý potenciál.