Skutočnosť, že Smer hlavného úderu – povedal by maršal Žukov – je rovná daň, vyrušuje mentálnu pravicu. Je to ozaj mrzuté a možno ešte horšie, vzpierať sa však nemá zmysel.
Vyššie zdanenie bohatých cez zavedenie extra sadzby je sľub, s ktorým Smer vyhral voľby. Takže nie je argumentom, že pomerne – a zásadne – vyššiu časť z príjmu platia bohatí i „bohatí“ už teraz. (Pozor, nezamieňať s daňovo-odvodovou kvótou, tam je to perfídnejšie.) To vedia dokonca aj Fico s Kažimírom.
Zbúranie rovnej dane však nie je fiškálny, ale symbolický akt. Víťazný oblúk. Preto nemá zmysel ani prognóza, koľko poplatníkov pri sadzbe napríklad 25 percent sa presídli na Cyprus, a či výsledkom nebude vo výnosoch mínus. Nebude. Keby strelili 35 percent, debata by bola iná, ale nestrelia.
Dokonca aj Poór so Širokým zostanú doma (ak sú doteraz, samozrejme). Čo sa týka podnikateľského prostredia – o ktoré najmä ide – tak platí, že reformy Dzurinda II sa dávno vyčerpali. Orbán, ktorý zdaňuje rovno a ešte nižšie, je korunný svedok, že to nie je všetko.
Výnos dane z príjmu stúpne o fúz, možno i dva. Stokrát závažnejšie je, že v demokracii si ľudia volia politikov preto, aby robili to, čo od nich chcú.
Téma nespravodlivej distribúcie bohatstva je veľký hit tejto krízy, a to, že Slováci a celá zemeguľa s nimi sa nikdy lepšie nemali, na výbušnosti kauzy nič nemení. Zároveň, ako prehovorila Gorila, aj na Slovensko preniká kríza legitimity vládnutia. Tú primárne živia práve pocity, že politici zastupujú iné záujmy než tých, čo ich volili.
V tejto kompozícii, keď nevieme, kedy príde nový úder krízy, a realita môže rozkmitať netušené konflikty, je zrušenie rovnej dane podporou spoločenskej súdržnosti. Keby sa napríklad otriasli valy Európy, posmelenie k vláde ešte pevnejšej ruky, než na akú sa pripravuje, Robert Fico nebude potrebovať.
Progresívna daň nie je ekonomická kategória, čo treba rozpočítavať, ale finta, ktorá v starších „sociálnych štátoch“ desaťročia pomáha tlmiť napätia, inak – vôbec nie paradoxne – živené samotnými politikmi. Cez ilúziu spravodlivejšieho rozdeľovania udržiava konsenzus, že usporiadanie spoločnosti je férové.
Dnes sa situácia vyhrocuje, pričom na záverečný akord si kríza len ladí struny. Slovensku rozbitie systému rovnej dane uškodí, život v slobode a pokoj v krajine si však pýta aj obete.
Čítajte viac komentárov:
Fico nezruší druhý pilier len vtedy, ak prípadný kompromis výhodne zobchoduje, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Zrušenie trestnoprávnej imunity patrí do kategórie marketingových nápadov, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>