Z veľkých zmien v daniach, odvodoch, dôchodkoch, dávkach a iných výdavkoch štátu, ktoré musí Smer čoskoro navrhnúť, sú isté zatiaľ len tri.
Pri spotrebných daniach je otázka len ktoré a kedy - či čakať na rok 2013, alebo ich dvihnúť k 1. júlu.
Rovná daň z príjmov pre fyzické osoby od budúceho roka končí. Veľa peňazí na tom štát nezíska, ale veľké volebné víťazstvo si zaslúži stavať pamätníky na území konkurentov.
Vierohodne vyzerá aj sľub Smeru, že DPH hore nepôjde. Minimálne je isté, že žiadny zo scenárov, s ktorými ekonómovia Smeru kalkulujú, nepočíta na tento a budúci rok so zmenou sadzieb DPH.
Horšie je, že dvíhať sa zrejme nebude ani sadzba dane z príjmu firiem. Horšie preto, lebo namiesto toho Smer uvažuje o extra zdanení firiem s najvyšším absolútnym ziskom.
Ak na firmy so ziskami nad bývalú miliardu korún naozaj uplatnia 25-percentnú sadzbu, krátkodobo budú úspešní a získajú tým významnú časť sumy potrebnej na zníženie deficitu pod tri percentá. Zdania sa totiž podniky, ktorým sa pre relatívne malú zmenu nevyplatí presúvať zisky alebo rozdeľovať firmu na menšie časti.
Neznamená to, že Slovensko začnú investori v tej sekunde nenávidieť. No všimne si to každý, kto u nás bude v najbližších rokoch zvažovať nejaký biznis. Všimne si, že vláda špeciálne zdanila niektoré firmy nie preto, že by mali neprimerane vysoké zisky alebo by mali zisky vďaka kartelu, alebo nezdravému či nemravnému podnikaniu. Ale preto, lebo v očiach voliča sa miliarda korún zdá tak veľa, že z toho sa dá ubrať vždy.
Určite sa Smer pokúsi dostať viac aj od bánk. Keďže teraz potrebuje aj peniaze, nielen popularitu, nebude už taký naivný ako za jeho prvej vlády, keď sa bankám vyhrážal vyššími daňami, ale po týždňoch rokovaní im len zvýšil dotácie na ich produkty (hypotéky pre mladých).
Povedať, koľko si Smer trúfne ušetriť na sociálnych dávkach, teraz nevie ani Robert Fico. Ak bude chcieť zobrať dávky len ľuďom, ktorí sú preňho bohatí a majú mať aj vyššiu sadzbu dane z príjmu, bude to v poriadku, ale veľa peňazí to neprinesie.
Ak by krátenie dávok malo priniesť rádovo 300 miliónov eur (štvrtina konsolidačného balíka), muselo by sa naozaj dotknúť aj ľudí s platom blízko priemernej mzdy. Môže to vyzerať kruto, ale spomedzi spôsobov, ako získať pre štát zaujímavú sumu, je to jedna z najlepších možností.
Najjednoduchšia je matematika pri úvahách o znížení váhy druhého piliera. Ak odvody na súkromné účty klesnú o tri percentné body, zníži sa okamžitý deficit takmer o 300 miliónov eur.
Ak sa Smer rozhodne vyriešiť aktuálne problémy úplným zrušením druhého piliera, bude mať k dispozícii 850 miliónov eur z približne 1,3 miliardy, o ktorú plánuje skresať deficit.
Účastníci druhého piliera preto námestia nenaplnia a Roberta Fica to bude sakramentsky lákať.
Aby druhý pilier nezrušil alebo by pristúpil na kompromis, musel by za to od politickej opozície získať niečo, čo ešte nemá. Stavme sa, že o podpore ústavných zákonov sa s ním vtedy bude dať rozprávať.
Čítajte viac komentárov
Česká Gorila je založená na autentických nahrávkach a nie na prepisoch prepisov, píše Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Matica Slovenská a KBS nevyjadrili svoju ľútosť nad deportáciami príliš presvedčivo, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>