Psychiater Péter Hunčík sa na celú vec pozrel s odstupom a píše o protikladných funkciách pravej a ľavej hemisféry ľudského mozgu.
Priam varovne píše: „Neveríme ani to, že tajomstvo šťastného života sa skrýva v rovnováhe rozumu, emócií a správania sa. My si ceníme výlučne tú „mladú a virulentnú“ mozgovú kôru, presnejšie, tú logicky mysliacu, bez zábran konajúcu ľavú hemisféru, ktorá sa nebabre, ale hneď sa rozhodne. Hemisféru, ktorá dokáže potlačiť užitočné rady emocionálnych centier „starého“ mozgu, ktoré nás nabádajú k jemnosti, úcte a k dobrým mravom a aby sme si vážili druhého človeka.“
Toto teda nie je len problém jedného človeka, ale celej spoločnosti.
Čítajte komentár >>
Za objekt svojej analýzy si vybral „vitálneho eskamotéra“ Igora Matoviča, ktorý vraj potrebuje kohosi, kto by mu radil: „Rozhodne oveľa viac divadelníka, než politológa. Celým svojím uspôsobením je totiž postava z commedie dell´arte.“
Aktuálnu politickú situáciu glosuje vo svojom článku aj Kornel Földvári.
Čítajte komentár >>
Porozprávali sme sa s americkým politológom KEVINOM DEEGANOM-KRAUSOM o zdrvujúcom víťazstve Smeru, podobnosti s inými stredoeurópskymi krajinami a tiež o vyhliadkach pravice. Napríklad o vyhliadkach SaS hovorí: „Šesťpercentný výsledok neveští pre stranu, ktorá mala pred dvomi rokmi dvojnásobok a mala jasný (a nie nepopulárny) postoj ku gréckej pôžičke, nič dobré. Strana má len malú organizáciu, o ktorú by sa mohla oprieť a imidž jej lídra už nie je taký žiarivý ako kedysi, a tak bude potrebovať šťastie, aby v parlamente vytrvala.“
Slovenskej politike sa nevenujú len ľudia medzi Dunajom a Tatrami. Zaujíma sa o ňu aj americký politológ Kevin Deegan-Krause, ktorý počas volebnej noci na svojom blogu komentoval aktuálne výsledky.
Čítajte komentár >>
„Najviac otázka, či sme sami, zamestnáva, prirodzene, vedcov v projekte SETI. Už dlhé roky prekutávajú vesmír obrovskými parabolickými anténami rádioteleskopov a hľadajú akúkoľvek stopu modulovaného signálu, ktorý by ukazoval na mimozemskú inteligenciu. Zatiaľ však nič – iba šum či pulzujúci signál vzdialených rotujúcich obrov,“ píše vo svojom nie práve veselom článku psychológ a poslanec František Šebej.
Stačilo jedno storočie, „aby sme nielen začali načúvať, zatiaľ bezvýsledne, hlasom z vesmíru, ale aj nadobudli technologickú úroveň umožňujúcu zničiť vlastnú civilizáciu a ukončiť tak tú iba storočie trvajúcu elektromagnetickú činnosť dokazujúcu existenciu inteligentných bytostí na Zemi". Píše FRANTIŠEK ŠEBEJ
Čítajte komentár >>