Počas volebnej noci neboli k obrazovkám televízorov a počítačov prilepení len Slováci. V Spojených štátoch to s nami sledoval politológ KEVIN DEEGAN-KRAUSE z Wayne State University. Ako hovorí, drvivé víťazstvo Smeru je z hľadiska volieb v poriadku, problém môže nastať v tom, že teraz strane nemôže nikto klásť prekážky.
V deň slovenských volieb ste na svojom blogu uverejňovali články, ktoré sa venovali výsledkom. Prečo to zaujíma amerického politológa?
Zaoberám sa politickou vedou, presnejšie politickými stranami a voľbami. Venujem sa regiónu strednej a východnej Európy, z ktorých najlepšie poznám Česko a Slovensko. Tieto dve krajiny študujem dvadsať rokov. Počas štyroch rokov, ktoré som tam, najmä v Bratislave, strávil, sa vo mne vybudovala hlboká náklonnosť. Keď prichádzam na Slovensko, istým spôsobom je to, akoby som sa vracal domov. Preto je úplne prirodzené, že sa zaujímam aj o slovenskú politiku. Keď som pred šiestimi rokmi začal blogovať – čo je spôsob, akým môžem prezentovať svoj akademický výskum – začal som pravidelne písať aj o výskumoch verejnej mienky na Slovensku. Zistil som, že ľudia tieto články najviac čítali počas volebných nocí, tak som to zopakoval aj tentoraz. Keďže volebné miestnosti na Slovensku sa zatvárajú o štvrtej poobede môjho času, nemusím zostať hore celú noc.
Videli sme celkom veľké rozdiely medzi výsledkami exit pollov a skutočnými výsledkami volieb. Máte na to vysvetlenie?
Exit pollov som sa nezúčastnil a nevidel som ani surové dáta, takže to ťažko posúdim. Ale aj počas predchádzajúcich dvoch volieb sme videli veľké rozdiely medzi výsledkami výskumov a skutočnými výsledkami. Tieto rozdiely ukazovali tým istým smerom. Pozoruhodné je najmä to, že tieto rozdiely boli podobné v prípade oboch agentúr – Focusu i MVK. To naznačuje, že chyba nemusí byť vo výskumníkoch, ale súvisí so správaním voličov pri východe z volebnej miestnosti.