V nedeľu sme si pripomenuli výročie Bratislavského Veľkého piatku. 25. marca 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave komunistická moc tvrdo potlačila pokojnú manifestáciu ľudí, ktorí sa modlili a dožadovali občianskych práv a náboženskej slobody.
Čas ukázal, že pravdu nemožno spútať silou! Komunistická moc bola porazená. Náš národ sa vydal na cestu slobody a demokracie. Každá podpora v zápase o slobodu nás v tom čase povzbudila. A preto aj dnes každý aktívny prejav solidarity je cenným príspevkom k slobode vo svete.
Existuje veľa štátov, v ktorých nie sú rešpektované ľudské práva a základné slobody. V týchto dňoch chcem osobitne zdôrazniť potrebu slobody, demokracie a rešpektovanie ľudských práv pre ľudí žijúcich na Kube.
V septembri 2011 prišiel na Slovensko oslobodený politický väzeň z Kuby – Alfredo Batista. Bol zatknutý režimom 18. marca 2003. Patril medzi skupinu 75 väzňov svedomia, ktorých komunistický režim zatkol počas tzv. Kubánskej jari v marci 2003.
Alfreda Batistu som si adoptoval ako politického väzňa v čase, keď som pôsobil ako slovenský komisár v Bruseli. Usiloval som sa pomáhať jemu a rodine. Niekoľkokrát som žiadal o jeho prepustenie.
Po opakovanom úsilí bol Alfrédo Batista po siedmich rokoch žalárovania z väzenia prepustený. Následné mu Španielsko poskytlo politický azyl. V uplynulých dňoch komunistický režim na Kube zadržal asi 70 žien z organizácie Dámy v bielom.
Na ostrove je teraz vzácny hosť – pápež Benedikt XVI. V tejto súvislosti si dovolím podčiarknuť dôležitosť prvej návštevy pápeža Jána Pavla II. na Kube v roku 1998. Návšteva vtedy priniesla pre ľudí na Kube viac náboženskej slobody, viac snahy o dialóg zo strany vlády a zmiernenie agresivity režimu. Som presvedčený, že aj cesta Benedikta XVI. bude znamenať pre ľudí na Kube viac slobody, ľudských práv a duchovného povzbudenia.
Pamätáme si časy, keď sme žili v zovretí železnej opony. Veľmi dobre nám padli povzbudenia, návštevy priateľov a podporovateľov z demokratických krajín, ktorí žili za železnou oponou. Veľa pre nás znamenalo slobodné slovo, ktoré sa šírilo cez rozhlasové stanice, ako bola Slobodná Európa, Hlas Ameriky, BBC Londýn alebo Vatikánsky rozhlas.
Spisovateľ Karol Čapek svoju známu esej Prečo nie som komunistom končí vetou: “K dobrým veciam človeka patrí dobrá pamäť.“
Nesmieme zabúdať na ľudí, ktorí aj dnes trpia! Sú im upierané základné ľudské práva a slobody.
Pamätajme a pomáhajme, každý ako môžeme! Ľudské práva slobody nie sú privilégiom, ktoré štát môže dať svojim občanom. Patria každej ľudskej bytosti. Predstavujú základ pre rešpektovanie ľudskej dôstojnosti každého človeka.
Autor je predseda KDH
Autor: Ján Figeľ