Po tom, čo Mohamed Merah umrel minulý štvrtok pod spŕškou guliek francúzskej polície, ľudia, ktorí ho poznali, hovorili o „zdvorilom a galantnom chlapcovi“, ktorý mal rád „autá, bicykle, šport a dievčatá“.
Jeho priatelia nemohli uveriť, že počas vražedného vyčíňania v Toulouse zabil sedem ľudí vrátane troch detí, a nikto z nich neveril jeho tvrdeniu, že bol príslušníkom al-Káidy.
Na druhý deň obvinili vo Fort Leavenworthe v Kansase poddôstojníka armády USA Roberta Balesa zo zavraždenia sedemnástich Afgancov vrátane deviatich detí, keď pri osamelom nočnom útoku zabil spiacich civilistov v dvoch dedinách pri Kandaháre. „Nemôžem uveriť, že to bol on,“ povedala Kasie Hollandová, jeho najbližšia susedka v Lake Tapps vo Washingtone. „Nič tomu nenasvedčovalo. Je to naozaj smutné. Nechce sa mi veriť, že to urobil on.“
V týchto prípadoch existujú šokujúce paralely. Mohamed Merah držal dievčatko za vlasy, keď mu strelil do hlavy, kým Robert Bales údajne stiahol dievčatká z postelí za vlasy, aby ich zastrelil. A prirodzene, existuje zásadná symetria motívov: obaja muži reagovali svojsky zmäteným spôsobom na „vojnu proti terorizmu“, ktorú začal bývalý prezident USA George W. Bush po útokoch z 11. septembra 2001.
V prípade Balesa mohlo byť spúšťačom štvrté nasadenie v bojovej zóne po troch jednoročných misiách v Iraku od roku 2003, počas ktorých utrpel otras mozgu a prišiel o časť chodidla. Mal aj finančné problémy, ale zastrelil Afgancov, nie bankárov.
Ja zabijem teba
Obaja muži sa už dostali do konfliktu so zákonom: Bales za fyzické napadnutie v roku 2002, Merah za krádež kabelky v roku 2007. No Merah strávil za toto prepadnutie dva roky vo väzení, a v tom období, ako sa často stáva moslimským adolescentným delikventom, konvertoval na extrémistickú islamskú ideológiu nazývanú salafizmus.
Merah si nahrával útoky na video, takže vieme, že tesne predtým, než zastrelil svoju prvú obeť, neozbrojeného francúzskeho výsadkára, povedal mu: „Ty zabíjaš mojich bratov, ja zabijem teba.“ Bol to nezamestnaný drobný delikvent s falošnou predstavou o svojej dôležitosti a chcel v rámci odplaty za francúzsku účasť v americkej vojne v Afganistane „dostať Francúzsko na kolená“. Tvrdenie, že patrí k al-Káide, však bolo zrejme len jeho fantáziou.