Radu z tohto miesta spred desiatich dní, že ak má vládu na 60 percent zostavenú, hádam by to aj stačilo, si Robert Fico nevzal k srdcu. Až na jedno biele miesto – alebo čiernu škvrnu? – ponúkol včera už kompletnú schému. Tak, ako ju demokraticky schválilo predsedníctvo Smeru.
Ten tmavý (biely) bod si môžeme požičať ako navigáciu. Otázka, prečo zostal visieť práve Ján Valko, ktorého ako ministra hospodárstva uvádzali všetky zoznamy od prvého dňa, by však nebola presná. Odpoveď, že je nestraník, mieri vedľa.
A pointy zmlúv, ktoré uzatváral ako šéf JAVYS-u (napríklad s ČEZ-om o spoločnom podniku, ale aj mraky iných), sú také transparentné, že medzi ním a Ficom musí byť určité puto (tajomstvo), o ktorom však netušíme nič. Preto je lepšie nepýtať sa, prečo levituje, ale ako sa vôbec vyskytol.
Odpoveď ponúka štruktúra, ktorú vidíme. Pripusťme, že Kaliňák, Kažimír, a s prižmúrením oka aj Počiatek sú šerpami politickej agendy Smeru. Ten prvý širokospektrálne, ten druhý tam, kde je, a tretí aspoň pričuchol k rezortu rezortov – doprave.
Ak však obraz natiahneme do formátu, ktorý si pracovne pomenujeme ako „ekonomický kabinet“, tak vidíme pozoruhodný reťazec: Kaliňák – Kažimír – Počiatek – Richter – Glváč – Jahnátek – Žiga a možno Valko. V reťazci hľadaj odpoveď.
My, samozrejme, vieme, že „ekonomický kabinet“ je slušné pomenovanie pre čosi iné, než na čo myslíme. (V niektorých krajinách užšie schôdzky premiéra, ministra financií a šéfov hospodárskych rezortov.) A že doň nepatrí napríklad vnútro ani obrana.
Tie však majú okrem silovej príťažlivosti to čaro, že sa v nich nadštandardne mnoho obstaráva, predáva a prenajíma veľa pozemkov a objektov. A ešte s ohromnou pridanou hodnotou utajovaných skutočností. Preto sú súčasťou ekonomického kabinetu v našom význame slova, ktorým je ovládnutie a kontrola prerozdeľovania absolútnej väčšiny štátnych peňazí.
Vzhľadom na roly v strane, u Kaliňáka, Kažimíra, Počiatka existuje politická logika nominácie. Nepochybne, čokoľvek si o tom myslíme.
Zvyšok ekonomického kabinetu, ktorý koncentruje rozhodovanie o tokoch a prietokoch financií, má však tú zásadnú vlastnosť, že hlavy rezortov – obrana, sociálne veci, pôdohospodárstvo, životné prostredie – nemali v živote nič spoločné s ich problematikou.
To, čo ich spája, je podozrenie, že ich kvalifikáciou je reprezentácia určitého záujmu, skupiny, vplyvu. Takých, ktoré, vzhľadom na svoje zásluhy (nebudeme špecifikovať), vo vláde byť musia.
Napríklad prelet priemyselného experta Jahnátka od hospodárstva cez sociálne veci až po živočíšnu výrobu je nepriamou indíciou, že významným – ak nie najvýznamnejším – kritériom budovania druhej Ficovej vlády bolo hľadanie rovnováhy a uspokojenia všetkých záujmov a štruktúr, ktoré sú nalepené na našu najsilnejšiu stranu.
Peter Schutz sa domnieva, že Robert Fico by sa pri prebraní úradu mal Ivete Radičovej ospravedlniť
Čítajte komentár (piano) >>
Maďarský prezident Pál Schmitt nemá z vlastného pohľadu žiadny dôvod odstúpiť z funkcie, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Hrôzu politikov z rozprávania hlúpostí glosuje Juraj Javorský
Čítajte komentár (piano) >>