„Základná filozofia je, že ak máš naozaj hodnotný majetok, tak budeš platiť vyššie dane. Pokiaľ máš bežný priemerný majetok, tak nebudeš musieť platiť vyššie dane,“ povedal prednedávnom poslanec Smeru Ján Počiatek. Budeme zdražovať alebo viac zdaníme bohatých? Pýta sa sám seba vo svojom blogu Robert Fico.
Obaja radi spomínajú štát, ktorý by mal plniť sociálne funkcie smerom k jeho občanom, spomínajú občanov, ľudí, fyzické a právnické osoby, ľudí bez práce, podpriemerne a nadpriemerne zarábajúcich ľudí, slabšiu a strednú vrstvu, bohatých, luxusné nehnuteľnosti a tovary, priemerný majetok a zase ľudí a občanov.
Je to zločin?
V časoch Jánošíka bolo jednoduché identifikovať, ktorý občan je bohatý a ktorý chudobný. Jánošík sa pohyboval v priestore niekoľko kilometrov štvorcových, poznal každú chalupu, rozoznal zlého zemepána, dobrého zemepána, chudobného, čo mal pod duchnou plnú truhlicu, chudobného, čo nemal ani vlastné políčko, vdovu aj drába. Kto býval v zemľanke, asi na viac naozaj nemal, kto mal, zaobstaral si kúriu.
Je prirodzené chcieť žiť čo najlepšie, zabezpečiť sebe a rodine dostatok miesta, zdravý vzduch, pekný výhľad, škôlku na dostrel praku. Veď preto sa rozhodnú mladí ľudia študovať a rodičia investovať do štúdia svojich detí, aby si deti po škole našli dobrú prácu, aby zarábali, mohli sa osamostatniť a bývať čo najlepšie, zabezpečiť rodine dostatok miesta, zdravý vzduch a tak ďalej. Preto ráno vstávame z postele, preto študujeme a pracujeme. Aby sme sa mali lepšie, to nie je nič, za čo by sme sa mali hanbiť a byť trestaní.
Dobrí a zlí
Mať sa lepšie, to hlásali prednedávnom aj predvolebné plagáty. Problém nastáva, keď niekto skutočne dosiahne stav, že sa má lepšie. Vtedy mu treba aspoň niečo z toho, čo prekračuje bežný priemer prostredníctvom daní zobrať.
Robert Fico, náš súčasný ľudový hrdina, chce tiež dávať chudobným a brať bohatým, avšak akoby zabúdal na to, že operuje s celkom inou geografickou aj demografickou jednotkou ako voľakedy Jánošík. Zase opäť raz vládne piatim miliónom obyvateľom, mase pomerne heterogénnej.