Sme stále tlstejší. V Austrálii, v Spojených štátoch, ako aj v mnohých ďalších krajinách sa stalo samozrejmosťou, že vidíte ľudí, ktorí sa skôr kolíšu, ako kráčajú. Vzrast obezity je najstrmší vo vyspelom svete, ale vyskytuje sa aj v spoločnostiach so strednými či najnižšími príjmami.
Etická téma
Je váha len vecou tých, ktorých sa bezprostredne týka? Mali by sme sa jednoducho stať tolerantnejšími voči rôznym tvarom tela? Nemyslím si to. Obezita je etická téma, pretože rastúca váha jedných vytvára u druhých náklady.
Tento článok píšem na letisku. Slabá ázijská žena sa práve zaregistrovala na let. Mala so sebou, odhadujem, asi 40 kilogramov kufrov a balíkov. Za to, že prekročila váhový limit batožiny, zaplatila poplatok navyše. Muž, ktorý určite vážil aspoň o 40 kilogramov viac ako spomínaná žena, ale ktorého batožina sa zmestila do limitu, neplatil nič. Z hľadiska spotreby paliva lietadla je jedno, či je nad limit batožina, alebo tuk.
Na linke Sydney – Londýn
Tony Webber, bývalý hlavný ekonóm austrálskych aerolínií Qantas ukázal, že od roku 2000 sa priemerná váha dospelých pasažierov tejto spoločnosti zvýšila o dve kilá. Pre veľké a moderné lietadlá ako Airbus A380 to znamená 472 dolárov navyše za benzín zo Sydney do Londýna. Ak spoločnosť na tejto linke lieta trikrát denne oboma smermi, za rok takto minie jeden milión dolárov, čo je asi trinásť percent zisku, ktorý aerolínie na trase zarobia.