Finančné skupiny mám rád asi tak ako koza nôž. Úlohou vlády je proti nim bojovať. Takto zadefinoval Robert Fico svoju doktrínu „boja so žralokmi“ v roku 2008 na tlačovke, kde Jánovi Počiatkovi udeľoval žltú kartu za výlet na jachtu J&T. Pri pohľade z roku 2012 pôsobí všetko, čo Fico v tom čase novinárom rozprával, ako vtip. Poďme pekne rad za radom:
Po prvé, Počiatek, ktorý bol vtedy obvinený z vyzradenia kurzu eura, sa má spomedzi všetkých možných aktivít chopiť práve eurofondov. Ten Počiatek, ktorého počínanie premiér označil za nemorálne, neetické a odsúdeniahodné. Či pointa je, že on už raz dokázal, že mu to s tými eurami ide?
Po druhé, Fico, ktorý rozdával karty a navrhoval, aby mali politici zakázané stretávať sa s finančnými skupinami, nechce vyše štvrť roka povedať ani takú jednoduchú vec, či sa na Vazovovej stretol s Jaroslavom Haščákom. Vyplašená koza, ktorá uzrela čepeľ nepriateľa, má nárok trpieť štokholmským syndrómom, ale aj ten treba raz rozchodiť.
Po tretie, Fico v roku 2008 uvádzal niekoľko príkladov razantného boja svojho kabinetu s finančnými skupinami, pričom väčšinou sa týkali Penty. Obzvlášť pyšný vyzeral byť na zákaz zisku zdravotných poisťovní. Ten je medzičasom zasa možný a vysoká manažérka poisťovne, ktorá chce pre zlý zákon Ficovej prvej vlády od štátu vysúdiť milióny, je ministerkou zdravotníctva. No a človek, ktorý prenajíma byt Jaroslavovi Haščákovi, je ministrom hospodárstva. Takže asi takto Fico s tými finančnými skupinami zatočil.
Vyhlásiť akúkoľvek skupinu podnikateľov plošne za nepriateľov je nesprávne, čiže obrat by sa dal aj privítať. Ale ak Fico zmenil názor, treba to priznať a vysvetliť. Obzvlášť v období po Gorile, keď sú ľudia na Pentu extra citliví. Ale namiesto toho sa predseda strany s 83 mandátmi zbavuje zodpovednosti za vlastných ministrov.
Ako môže Fico vyhlásiť, že Malatinský je preňho „zástupcom zamestnávateľov“? Tí zamestnávatelia, tí kandidovali za ktorú stranu? A ako sa dostali do vlády? Fico nie je na čele vlády národného porozumenia ani úradníckeho kabinetu. Predsedá vláde, ktorej onedlho vysloví dôveru jednofarebná väčšina jeho vlastných poslancov. Taká je pravda o tom, koho si ľudia zvolili, aby obhospodaroval krajinu. To, že v realite môže byť záhradníkom niekto iný, je druhá vec.
Rick Santorum mohol hovoriť pravdu, že súťaž o republikánsku nomináciu vzdáva, aby sa mohol venovať rodine. Oveľa pravdepodobnejšie však bude, že si konečne spočítal, že jeho šanca uspieť je už len teoretická, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Keď bude slovenská vláda obhajovať zvýšenie daní, ktoré čoskoro navrhne, určite nevynechá príklad z Česka, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>