Vtom sa ocitnem pred vysvieteným výkladom s dievčenskými figurínami, smaragdovo zelená a čierna sa striedajú s bielou a červenou, a kde sa donedávna stlali kolekcie kníh, je teraz predajňa španielskej dámskej značky Shana.
A hoci toto niekdajšie kníhkupectvo vydavateľstva Slovenský spisovateľ nevyžarovalo takú atmosféru ako Artforum, Panta Rhei či Shtoor, kde ľudia celé hodiny listujú v knihách, pijú kávu, debatujú, predsa takáto náhla premena zabolí.
Zrýchlim krok a napadne mi, že azda by raz Albert Marenčin alebo Slovart mohli vydať históriu kníhkupectiev, ale to už vstupujem do zaplnenej sály na Mostovej ulici, kde predstavujú produkciu Kalligramu.
Andrej Findor mapuje začiatky národných dejín, Tibor Pichler slovenské a uhorské politické myslenie; Ľubomír Lipták píše o Slovensku v čase 2. svetovej vojny a Roman Holec o podniku Dynamit Nobel; Tomáš Štrauss odkrýva korešpondenciu z rokov normalizácie a Jürgen Habermas komentuje ústavu Európy; Milan Šútovec ponúka zbierku fejtónov a Daniel Hevier, Márius Kopcsay i Silvester Lavrík nové prózy.