Vyberte si z ponuky našej víkendovej kritickej prílohy Fórum.
V hlavnom článku najnovšieho Fóra sa politológ Samuel Abrahám zamýšľa nad nasledujúcim štvorročným obdobím vlády Roberta Fica. Na Smere vidí aj pozitívne veci. Píše napríklad, že "v Smere má Slovensko stranu, ktorá akceptuje a aplikuje zmeny potrebné na stabilizáciu eura a EÚ. To je kľúčový parameter tejto vlády, znásobený snahou zotrvať v priazni Strany európskych socialistov (PES), ktorá v roku 2006 Smer na dva roky zo svojich radov suspendovala." Naopak, hlavným negatívom je podľa autora neprehľadná klientelistická štruktúra v pozadí strany. Záver? Ten definitívny si Samuel Abrahám nechal na budúci týždeň, keď vyjde pokračovanie textu.
Probruselská orientácia, snaha zotrvať medzi európskymi socialistami a nutnosť dosiahnuť trojpercentný deficit predstavujú trojuholník vplyvov, ktorý Fica pozitívne obmedzuje.
Čítajte viac >>
K Ficovej vláde sme dospeli vďaka neschopnosti bývalých koaličných strán dosiahnuť dohodu v otázke eurovalu. Otázka viny za pád vlády bude na stole zrejme tak dlho, ako je živý Dzurindov "podraz" na materských stranách SDK. Lenže slovenská kríza mala svoje volebné vyústenie a netraumatizovala spoločnosť veľmi dlho. V porovnaní s Českou republikou, kde je vláda a vlastne politika ako taká v permanemtnej kríze už takmer dva roky, sme na tom z istého hľadiska vlastne dobre. Viac k situácii u našich susedov publicista Bohumil Doležal.
Rozklad Vecí verejných je len ďalší prejav rozvratu a politika sa nemení ani o chlp k lepšiemu.
Čítajte viac >>
Proroci amerického úpadku sa v posledných rokoch pretekajú s prorokmi amerického nezlomného sebavedomia. Obľúbené novinárske klišé hovorí, že čas ukáže, ale niečo vidno už teraz. Americký politológ Charles A. Kupchan napríklad tvrdí, že "najväčšou výzvou americkej dominancii nie je pokračujúce rozdeľovanie globálnej moci, ale jemnejšia zmena: nové formy vlády a kapitalizmu, ktoré sa tvoria v Číne a ostatných rastúcich štátoch."
21. storočie nebude prvým obdobím, keď vedúce svetové mocnosti prijali odlišné modely vlády a obchodu.
Čítajte viac >>