Často počuť, že vstup do reálnej politiky má na extrémistov pozitívny vplyv. Sú na očiach, nielen vo vlastnej uzavretej spoločnosti, musia sa správať slušnejšie a s podielom na moci aj zodpovednejšie. Takže vlastne nakoniec prestanú byť extrémistami a všetci budeme spokojní. Keď ich naopak budeme len zakazovať, ostanú vydaní napospas sami sebe a svojej frustrácii a ešte viac zvlčia.
Možno to občas funguje, naše skúsenosti tomu však nenasvedčujú. Slotovcov žiadny pobyt vo vláde nikdy nescivilizoval. V Česku dúfali, že sa ortodoxní komunisti zdemokratizujú, keď získajú podiel na moci a zodpovednosti v krajských koalíciách so sociálnymi demokratmi. Lídrom komunistov to však nezabránilo poslať obdivný telegram vodcovi Severnej Kórey, bez zmienky o tamojšom hladomore.
Štvavé reči politikov maďarského Jobbiku aj priamo v parlamente tiež nesvedčia o tom, že by na nich dôstojná budova pôsobila zušľachťujúco. Podlé oživovanie obvinení z rituálnej vraždy Židov poslancom Jobbiku či prípravy starostu strany na občiansku vojnu skôr ukazujú, že nástup do veľkej politiky aj v Maďarsku extrémistov skôr posmelil.
Majú navyše dôvod na optimizmus, pokračujúca kríza a existenčný prepad väčšiny ľudí im všade v Európe otvára čoraz viac možnosti. Fašistický slovník Jobbiku aj švajčiarske obmedzenia pre pracujúcich z nových členských krajín sú síce čo do nebezpečnosti neporovnateľné, sú však aj výsledkom rovnakého vývoja.
Problém je, že zatiaľ prebehlo veľa pokusov extrémistov scivilizovať vypustením z karantény, ale žiadny, ktorý by ich tam dôsledne držal dovtedy, kým sa nezmenia a nevzdajú svojich vražedných riešení. Karanténu vždy predčasne prelomia takzvané demokratické strany, v túžbe po moci ochotné zostavovať vládu aj s extrémistami. Alebo sa aspoň snažia prevziať im ich voličov aj za cenu preberania extrémistických riešení.
Namiesto toho, aby ich zvládli a spacifikovali, to však zväčša skončí tým, že sa dostanú do ich vleku a pripravujú im pôdu na ďalší rast. Najmä v čase krízy. Žiadna aspoň trochu seriózna strana totiž na krízu nikdy nebude mať taký bezbolestný liek, aký sľubujú extrémisti.
Ukážkovým príkladom je Maďarsko. Vládnuci Fidesz síce s ostatnými stranami Jobbik odsúdil, sám však roky vytvára prostredie, v ktorom sa Jobbiku darí a nereálne očakávania, z ktorých Jobbik žije.
Najmä Fidesz Maďarom vysvetlil, že majú nárok na viac, než čo vyprodukujú, a keď nemajú dosť, tak preto, lebo im to niekto cudzí ukradol.
Machalovia Fideszu vytvárajú presvedčenie, že Maďari majú od začiatku vekov vždy pravdu a ostaní nikdy, že zvyšok sveta je zlý a chce im len ublížiť. A že ich pred týmto zlým svetom dokáže ubrániť len silný vodca so železnou päsťou, ktorý sa nemusí nikoho na nič pýtať. Fidesz možno naozaj dúfal, že tým Jobbik pripraví o voličov. Dosiahol však len to, že ich pripravil na jeho príchod.
Ospravedlnenie slovenským sudcom by bolo riskantné a aj zbytočné, píše Lukáš Fila
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>
Český premiér Petr Nečas by sa sa mal poučiť z druhej vlády Mikuláša Dzurindu, píše Peter Schutz.
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>