Ak pravica verí tomu, že súkromný dôchodkový pilier treba zachovať, tak pomôže Smeru presadiť to, čoho sa bojí on – vyššieho veku odchodu do dôchodku a pomalšieho rastu štátnych penzií.
Ak je súkromný dôchodkový pilier pre Slovensko naozaj taká dôležitá vec, ako o nej v minulosti hovorili KDH, SDKÚ a SaS, mala by mať pravica jasno v tom, ako zareaguje, keď Robert Fico verejne prizná, že ho chce zákonom zmenšiť. Rébus nie je v tom, či je pre záchranu druhého piliera efektívnejšia petícia, listy ústavným sudcom do Košíc, či hladovka pred budovou Sociálnej poisťovne.
Otázka znie, či by pre budúce dôchodky nebolo lepšie, aby sa pravica Smeru ponúkala. Či by nebolo rozumnejšie zmieriť sa s tým, že sa do druhého piliera nebude odvádzať deväť percent platu, ale šesť, no to všetko sa upraví ústavným zákonom.
Smeru by sa podpora opozície možno aj zišla. Víťaz volieb má 83 hlasov a jeho vodca nenávisť k súkromnému pilieru, no nemôže si s ním robiť čokoľvek. Brusel totiž oceňuje, že máme druhý pilier, a teda aj šancu zmierniť demografické dosahy.
Naopak, kritérium trvalej udržateľnosti, teda to, že sa to o pár rokov nerozsype, nespĺňa súčasný systém dôchodkov (prvý pilier). Preto odpoveď, ktorú dostáva Smer v Bruseli, keď príde reč na zmenšenie druhého piliera, znie: povolíme vám zmenšiť súkromný pilier, ak si urobíte poriadok aj v prvom.
Jednoducho, Brusel Ficovi odkazuje, že si môže pomôcť 300 miliónmi eur ročne z druhého piliera v prípade, ak zvýši vek odchodu do dôchodku a pribrzdí rast štátnych dôchodkov. Čiže, Smer môže mať na aktuálne míňanie o čosi viac, iba ak dokáže vlastným voličom vysvetliť, že dnešní štyridsiatnici budú v seniorskom veku na životný komfort súčasných dôchodcov spomínať so závisťou podobnou tej, ktorú teraz cítime voči zájazdom nemeckých penzistov.
Povzbudivé je, že viaceré výroky nových ministrov dokazujú, že pochopili zadanie. Keď minister sociálnych vecí Ján Richter hovorí o zvyšovaní dôchodku o rovnakú sumu každému, fakticky navrhuje zníženie rozdielov medzi bohatšími a chudobnejšími dôchodcami. Potrebu opraviť túto chybu Kaníkovho pôvodného nastavenia dôchodkov viacmenej plánovala aj pravica.
Keď minister navrhuje po roku 2016 začať zvyšovať vek odchodu do dôchodku každý rok nenápadne o približne 50 dní, fakticky priznáva, že terajší stav je neudržateľný. Presne toto riešenie mala pravica vo svojich plánoch na odvrátenie výbuchu v penzijnom systéme.
Keď Kaliňák pripúšťa zdanenie uletených výsluhových dôchodkov, hovorí to, o čom ani pravica nemala odvahu špekulovať nahlas. A ak minister Richter nájde odvahu aj spomaliť každoročný rast dôchodkov, Mihálov a Miklošov minuloročný návrh na zmenu v štátnych dôchodkoch bude v jadre splnený.
No Smer by určite ocenil, ak by to nemusel zobrať celé na seba. Možno by našiel spôsob priznať, že druhý pilier možno nie je čisté zlo a má byť pred ďalšími zmenami hoci aj chránený ústavou. No druhá strana by musela priznať, že zmenšenie z deviatich na šesť percent za ten kompromis stojí.
Nechýba vedeniu prokuratúry kompetentnosť? pýta sa Lukáš Fila
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>
Nabucco dopláca na politikárčenie, píše Peter Morvay
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>
Komentovaný Mein Kampf mal byť vydaný už dávno, píše Roman Pataj
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>