Dušan Čaplovič vyhlásil, že s „rómskou problematikou“ nechce mať nič spoločné. Faktom je, že po svojom predchodcovi zdedil ambiciózny projekt, ktorý sa týka vzdelávania tisícok rómskych detí. Je doň zapojených viac ako 200 základných škôl a v súčasnosti ho realizujú metodicko-pedagogické centrá.
V politickej praxi to znamená, že už netreba hovoriť o zavedení internátnych škôl. Rezort školstva sústreďuje nezávislých odborníkov, ktorí stihli vypracovať aj model celodenného výchovného systému. Výskumníci zapojení do projektu však najskôr skúmali rezervy a nedostatky učiteľov vo formálnom vzdelávaní do obeda. Výsledky sú verejne dostupné a nepotešia.
Napríklad: učitelia nevedia, ako tvoriť školský vzdelávací program tak, aby naplnil vzdelávacie potreby rómskych detí. Výskumníci zistili aj to, že v zmiešaných triedach je vyššia kvalita vzdelávania ako v triedach segregovaných s čisto rómskymi žiakmi.
V školách neexistuje tímová spolupráca medzi odborníkmi. Diagnostike a diagnostickým pojmom zo strany špeciálnych pedagógov a psychológov bežný učiteľ nerozumie. V praxi to znamená, že učiteľ nevie, akého žiaka má v triede, ako má k nemu pristupovať a vzdelávať ho.
Je to dobrá organizácia vyučovania a školský manažment, ktoré dokážu radikálne zvýšiť školskú úspešnosť (aj) rómskych detí. Školy vo vyspelých krajinách Európy to dobre vedia a držia sa tejto zásady. Na Slovensku by sa to mali učitelia a ostatní pracovníci škôl čoskoro učiť v rámci takzvaného kontinuálneho vzdelávania.
Reálna a múdra alternatíva
Druhou súčasťou národného projektu metodicko-pedagogických centier je vypracovaný model celodenného výchovného systému, na ktorom pracovali odborníci z univerzít a učitelia z praxe v rámci neformálneho vzdelávania rómskych detí. V septembri by mal byť model spustený v 200 základných školách.
Zaujímavé je, že tento model predstavuje reálnu a múdru alternatívu za internátne školy. Ak niekto tvrdí, že celodenný systém výchovy nezabezpečí pravidelnú účasť rómskych detí na vyučovaní, mýli sa.
Jeho hlavná filozofia stojí práve na tom, aby zabezpečil účasť detí na hlavnom vyučovaní predpoludním, aby popoludní vo voľnom čase zvýšil deťom sebaúctu, motiváciu, chuť učiť sa. Celodenný výchovný systém je postavený na spolupráci s rodičmi a na spolupráci s komunitou, v ktorej sa škola nachádza.
Projekt komunitnej (otvorenej) školy vznikol v Británii koncom 60. rokov minulého storočia a položil základy inkluzívneho vzdelávania. Jeho hlavným cieľom je, aby sa deti s rôznymi potrebami, z rôznych sociálnych skupín a etnických menšín vzdelávali spolu.
Škola však nepracuje iba s deťmi, ale s celou komunitou a zabezpečuje jej sociálnu súdržnosť. Opakom inkluzívneho vzdelávania je separácia, segregácia v školách. Sociálne vylúčenie zo života komunity.
Len základné školy nestačia
Je pravda, že národný projekt metodicko-pedagogických centier výrazne predbehol mimovládne organizácie v diskusii o zavádzaní inkluzívneho vzdelávania do škôl na Slovensku.
Vedeniu metodicko-pedagogických centier však možno vyčítať jedinú vec, že sa celonárodný projekt sústreďuje iba na základné školy. Neráta s materskými školami. S rómskymi deťmi treba pracovať už od predškolského veku. To je základ ich ďalšej školskej (ne)úspešnosti.
Treba napokon veriť, že nový minister školstva Dušan Čaplovič, ktorý v minulosti presadzoval zavedenie predškolskej prípravy rómskych detí, tento zásadný nedostatok čoskoro zmení.
Autor vyštudoval pedagogiku, je jedným z hlavných oponentov celonárodného projektu
Autor: Vlado Rafael