Robert Fico celý minulý týždeň oznamoval, že so šetrením, ktoré tlačí Brusel cez fiškálnu zmluvu, to také isté nie je, a Slovensko hrdo stojí na strane tých, ktorí kážu radšej investovať.
Určite nebol úplne mimo. Veľká časť západných politikov a ekonómov je naozaj proti nemeckej predstave, že štáty majú brzdiť vlastné zadlžovanie a s ostatným si už ekonomika pomôže sama. Kritici hovoria, že prílišné škrty brzdia rast a bez neho sa váha dlhu na ekonomike krajín bude len zvyšovať.
Pochopiteľne, na druhej strane je podobne zrozumiteľný argument, že terajší rast hnaný verejnými investíciami, a teda za cenu nových dlhov štátov zaplatíme pomalším rastom v čase, keď sa dlhy budú musieť splácať.
Robert Fico má plné právo tváriť sa, že vie, kto má v tomto spore ekonómov viac pravdy. Pretože je premiérom jednej z krajín únie a politici majú v kríze povinnosť konať rýchlo, vyberať si z ponúkaných riešení a brať za ne zodpovednosť. Potiaľ by jeho nadšenie pre menej šetrenia a viac investovania bolo v poriadku.
Chyba je, že Robert Fico hovorí o verejných investíciách veľmi nekonkrétne alebo len opakuje staré nápady. To, o aké investície by malo ísť, je pritom kľúčové. V čase, keď sa do investície vrážajú verejné peniaze, je efekt na zamestnanosť či na hospodársky rast viacmenej samozrejmý.
O tom spor nie je. Nepokojní by sme mali byť z toho, že nám Smer neukazuje, aké by to mali byť investície, ktoré budú Slovensku významne pomáhať aj potom, čo sa dokončia. A to aj v porovnaní s nákladmi, ktoré na ne krajina mala.
Predstaviť si ich nie je problém, no máloktoré z nich sú také pripravené, že by na nich mohlo byť postavené jadro vládnej stratégie boja s krízou. Výstavba diaľnic sa dá cez PPP ešte dramaticky urýchliť, no to by znamenalo, že sa znova prudko zvýšia ceny, čím užitočnosť tejto investície prudko klesne. Širokorozchodná je projekt, ktorý je podľa variantov vo všetkých analýzach prudko nevýhodný. Tie peniaze by sa nám jednoducho nevrátili, získali by maximálne Rusi a Rakúšania.
Dva nové jadrové bloky v Mochovciach Enel dostavia a všetky analýzy s tým počítajú. Možno Robert Fico stále dúfa, že postaví novú jadrovku v Jaslovských Bohuniciach. No to by musel najprv ukázať, že pre ČEZ ako dohodnutého partnera to nie je takmer mŕtvy projekt.
Chce Robert Fico potiahnuť rast cez ekologické investície? Aj protipovodňová ochrana, aj investície do energetickej efektívnosti (napríklad pokračovanie v zatepľovaní) sa môžu napokon Slovensku vrátiť. No počuli ste, že by v tom mal Smer premyslenú stratégiu?
Má Smer veľký plán, ako investovať do vzdelania Rómov, len to doteraz tajil? Nikto nepochybuje, že takýto vklad by sa mohol vrátiť, no dosiaľ sme videli len nechuť politikov Smeru mať túto agendu na starosti.
Robert Fico nemá v šuplíku žiadny projekt, do ktorého by mal štát investovať výraznejšie ako doteraz s akou-takou zárukou návratnosti. Ak by mal o niečom takom aspoň tušenie, v programovom vyhlásení by nám to nezatajil. Len blufuje, nechce sa mu šetriť.
Čaplovič Ameriku neobjavil, píše Peter Schutz
Čítajte (zajtrajší) komentár (piano) >>
Zákaz zisku je dobrý len na predvolebný plagát Smeru, píše Konštantín Čikovský
Čítajte (zajtrajší) komentár (piano) >>