Toto leto otvoria nový cyklomost cez rieku Moravu, ktorý spojí Devínsku Novú Ves s rakúskym Schlosshofom. Je to vraj prvý novopostavený most po vyše šesťdesiatich rokoch v tejto oblasti. Používať ho budú cyklisti, chodci a záchranári, nie je však určený pre autá. Počasie sa stále zlepšuje, takže cyklisti sa určite tešia na novú trasu a pohľad na krásnu okolitú prírodu.
Vždy ma nanovo prekvapí fakt, že kým pre Japoncov znamená cesta do zahraničia letieť lietadlom alebo ísť loďou, Slovák si len sadne na bicykel, prejde cez most, a je v cudzine. A ešte jedno ma prekvapuje. S výstavbou mosta začali vlani v septembri a dokončia ho toto leto. Trvalo to teda iba desať mesiacov. Neviem, ako dlho sa most plánoval, koľko času ubehlo od vzniku projektu po začatie výstavby, ale vidím, že iné stavby postupujú obyčajne oveľa pomalšie.
Napríklad most cez Moravu v Záhorskej Vsi, ktorý by spojil obec s rakúskym Angernom. Hovorí sa o ňom už roky, stále sa však na rakúsku stranu dostanete iba kompou. Tá prevezie maximálne šesť áut a má obmedzenú prevádzku. Za auto zaplatíte jedno euro, rovnako za každú osobu v ňom. Takže ak ste štyria v aute, prievoz tam a späť vás stojí desať eur. Cesta cez rieku trvá jednu-dve minúty, kompu poháňa malý japonský motor a aby ju neuniesol prúd, istí ju oceľové lano.
Pamätám si, ako sme ju použili prvýkrát. Vtedy boli ešte na oboch brehoch colníci. Slovenskí ma do Rakúska pustili, keď mi skontrolovali pas, ale Rakúšania ma odmietli a povedali, že cudzinci môžu prejsť len cez hraničný priechod v Bratislave.
To je minulosť. Teraz už môžem prejsť na rakúsku stranu kompou slobodne. Či sa však človeku podarí prekročiť rieku, býva neisté z iných dôvodov. Počas veľmi studenej zimy prevádzku kompy zastavia, lebo rieka zamŕza. Na jar sa zasa topia ľady a voda tak stúpne, že kompu musia odstaviť. V čase letných búrok je tiež výluka. Po vstupe Slovenska do Európskej únie dostali mnohí príležitosť pracovať v Rakúsku.