SME

Pýtajme sa ľudí

Frešo aj Žitňanská nesú za stav SDKÚ zodpovednosť obaja, nemajú si čo vyčítať.

Otázka skôr je, kto z nich dokáže stranu zásadne zmeniť. Obe alternatívy, ktoré predstavujú, sa môžu skončiť zle.

Až do času tesne pred voľbami v roku 2010 patril Pavol Frešo k popredným a sľubným politikom SDKÚ. Aj keď potom na krátky čas jeho stranícky vzostup zarazili, ako bratislavský župan vplyv nikdy úplne nestratil. Do roku 2006 mal na vývoj SDKÚ Frešo väčší vplyv ako Lucia Žitňanská.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V období „niekedy po roku 2006“, keď sa podľa neho začala rodiť hlavná chyba vedúca ku kolapsu strany, bol vplyv oboch hlavných kandidátov na šéfa SDKÚ zhruba rovnaký. Už aj preto nemožno brať vážne Frešove reči o Žitnanskej zásadnej zodpovednosti za stratu dôveryhodnosti aj voličov SDKÚ. Na rozdiel od neho, ktorý za nič zodpovednosť nenesie.

SkryťVypnúť reklamu

Proti korupčným kauzám zo spisu Gorila, ktoré SDKÚ definitívne zviedli na scestie a urobili z nej nedôveryhodný spolok, mal Frešo viac šancí niečo urobiť. Čušal však ako voš pod chrastou. V rozhovore pre SME túto éru nekriticky označuje za ideál, ku ktorému sa treba vrátiť.

V opozícii za prvej Ficovej vlády, ktorú mala SDKÚ využiť na očistu a odsun Dzurindu do politického dôchodku, o podstatných problémoch čušali svorne obaja. Frešo nemá Žitňanskej čo vyčítať, ale platí to aj naopak. Za súčasný stav SDKÚ nesú vinu jeden ako druhý. Každý trochu inak, piplať sa v tom, ktorý z nich o tri chlpy viac, však nestojí ani za použitý atrament.

Dôležitejšie je, kto z nich dokáže SDKÚ skôr pomôcť. A tým aj pravici a slovenskej demokracii, všetky naše strany totiž trpia jedným základným problémom: sú to prázdne nádoby bez fungujúceho členstva, vnútornej demokracie, a preto aj bez kontroly toho, čo vedenie strany stvára.

SkryťVypnúť reklamu

V projektoch Most-Híd a SaS sa s takými zbytočnými a rušivými elementmi, ako je členstvo, ani nepočítalo. Ale aj SDKÚ, KDH a Smer majú k moderným masovým stranám ďaleko.

Zmeniť SDKÚ z obalu strany na stranu s efektívnou vnútornou demokraciou majú zdanlivo šancu skôr Frešo a jeho krídlo s heslami o širokej ľudovej strane a načúvaní obyčajným ľuďom. Viac ako Žitňanská, ktorá je symbolom dzurindovského modelu, v ktorom o všetkom rozhodne pár straníckych lídrov (a ich podnikateľov).

Frešov model však má tiež svoje riziká: môže veľmi ľahko skĺznuť do bezzásadového populizmu. Tomu nasvedčuje aj dovolávanie sa k populistickým dzurindovským začiatkom SDKÚ.

Dôležité pre obnovu SDKÚ, ktorá by mohla byť príkladom obnovy celého straníckeho systému, nebude len to, kto bude predsedom, ale aj či bude účinne fungovať vnútrostranícka opozícia. Ona najlepšie dokáže zabrániť odklonu k jednému či druhému extrému: pokračovaniu súčasného modelu alebo „modrého Smeru“.

SkryťVypnúť reklamu

Poznámka na záver: tieto úvahy platia v hypotetickom prípade, že ešte vôbec má zmysel baviť sa o nejakej budúcnosti SDKÚ. Problémy, ktoré ju položili, však prežijú aj po jej zániku v ostatných stranách a bez ich vyriešenia nedôjde ani k očiste celého slovenského straníckeho systému. Bez čoho zase u nás demokracia nikdy fungovať nebude.

Čítajte viac komentárov:

Robert Fico hľadá alibi pre odklad šetrenia, píše Peter Schutz

Čítajte komentár (piano) >>

My sme mali Mečiara, Gréci zrejme potrebujú bankrot, myslí si Peter Morvay

Čítajte komentár (piano) >>

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 627
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 128
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 131
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 214
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 899
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 725
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 562
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 3
Peter Tkačenko.

Keď smerácia hovoria o absolútnej slobode slova, myslia tým náhubok.


8
Péter Krekó.

Orbán, Vučić a Dodik vs. Trump 2.0: Očakávania narazili na americké clá.


Péter Krekó a 1 ďalší 1
Gustáv Murín, šéf Slovenského literárneho centra, vyvolal na festivale Svet knihy Praha medzinárodný škandál. Riaditeľ festivali Radovan Auer napísal ministerke kultúry, aby ho už do Česka neposielala.

Murín by nemal reprezentovať spisovateľov ani len v stánku pre zlacnené knihy.


23
SkryťZatvoriť reklamu