V Číne nastali zaujímavé časy. Vysoký predstaviteľ Komunistickej strany Číny Po Si-laj zažíva pád – bol obvinený okrem iného z odpočúvania telefonických hovorov iných straníckych bossov vrátane prezidenta Chu Ťin-tchaa, pričom jeho manželku vyšetruje polícia pre údajný podiel na možnej vražde britského podnikateľa.
Jeden slepý bojovník za ľudské práva medzitým utiekol z nezákonného domáceho väzenia, našiel útočište na veľvyslanectve Spojených štátov v Pekingu a opustil ho až na základe tvrdenia, že čínske úrady sa vyhrážali jeho rodine.
Napriek tomu, že médiá sa týmto udalostiam obšírne venovali, je pozoruhodné, ako málo toho skutočne vieme. Telo britského podnikateľa bolo údajne spálené skôr, než urobili pitvu. Žiadny strašidelný skutok sa Poovej manželke nepodarilo dokázať. A dôvody, prečo jej manžel upadol do politickej nemilosti, zostávajú prinajmenšom nejasné.
Mimo zraku verejnosti
Pred zjazdom ľudových zástupcov, kde majú byť pomazaní budúci lídri strany, býva situácia v Číne zvyčajne zaujímavá. Vo väčšine demokracií sa vedenie mení v rámci relatívne prehľadného procesu; deje sa tak po celoštátnych voľbách. I v otvorených demokraciách sa samozrejme stretneme so zákulisnými machináciami a uzatváraním tajných dohôd. Platí to najmä o východoázijských štátoch, ako je Japonsko.