Po skončení poslednej Súdnej rady mi telefonoval istý novinár, ktorý bol zdesený úrovňou komunikácie na zasadnutí tohto orgánu. Na jeho prekvapenie som musel konštatovať, že, žiaľ, v podobnom duchu boli vedené aj predchádzajúce zasadnutia.
Spoločne s doktorkou Babjakovou a profesorom Bröstlom som členom tohto štátneho orgánu od januára 2011. Vymenovala nás vláda. Nešiel som do tejto inštitúcie s veľkými ilúziami. Realita však prekonala očakávania.
Zasadnutie Súdnej rady treba pocítiť na vlastnej koži, aby človek zažil jeho „atmosféru“ a pochopil spôsob „diskusie“. Konanie Súdnej rady ovláda niekoľko princípov.
Kto nejde s nami, ide proti nám
Ide o prvý princíp ovládajúci zasadnutia Súdnej rady. Pravidelne takmer na každom jej rokovaní sa dozvieme, že my traja sme protiústavne vymenovaní, a keby nebolo takých ľudí ako my, tak by bolo v súdnictve všetko v poriadku.
Či môže vláda vymeniť členov Súdnej rady pred ukončením ich funkčného obdobia, je otázka, na ktorú môže odpovedať len Ústavný súd. Ak ten konštatuje protiústavnosť takéhoto konania, nebudeme v Súdnej rade ani sekundu. Dovtedy platí princíp prezumpcie ústavnosti a bolo by dobré, keby takéto základné pravidlo poznala a aplikovala aj väčšina členov v Súdnej rade a nielen na tento prípad.
Súdna rada odmieta aplikovať zákony, ktoré sú napadnuté na Ústavnom súde z dôvodu protiústavnosti, nerešpektujúc, že na túto otázku môže dať odpoveď len Ústavný súd.
Opakovane sme stavaní do svetla nepriateľov sudcov, ktorým ide o rozvrat v súdnictve. O aký „rozvrat“ nám ide a aké stanoviská zastávame, najlepšie dokumentujú zvukové záznamy zo zasadnutí rady. Za všetky uvediem jeden príklad.
Súdna rada môže preložiť sudcu na jeho žiadosť. Neustále poukazujeme na to, že prekladanie jednotlivých sudcov sa uskutočňuje na základe netransparentných pravidiel a vytvára sa podhubie pre takzvanú vnútornú korupciu. Chýba predvídateľnosť týchto rozhodnutí. V jednom prípade sudcu preložíme aj keď sudcovská rada súdu odkiaľ chce odísť, s tým nesúhlasí. V inom prípade tak neurobíme s odôvodnením, že nemôžeme ísť proti vôli sudcovskej rady. V ďalšom prípade ani nezdôvodníme svoje rozhodnutie.
Napríklad na Krajský súd v Trnave Súdna rada opakovane a bez patričného odôvodnenia nepreložila sudcov, hoci je všetkým jasné, že tento súd je dlhodobo personálne poddimenzovaný. Dôsledok: zvýšené pracovné zaťaženie sudcov na tomto súde a objektívne vznikajúce prieťahy v konaní. Občana nezaujíma, prečo súd nekoná. Chce rýchle konanie a spravodlivé rozhodnutie a oprávnene sa sťažuje.
Ako reaguje Súdna rada? Na pobavenie všetkých lojálnych členov rady pán predseda Súdnej rady vyhlási, že predseda Krajského súdu v Trnave môže riadiť tak akurát kurín a chce poslať na uvedený súd mimoriadnu revíziu. Aký bude výsledok tohto „šetrenia“, nechám na fantázii čitateľa. Väčšina v Súdnej rade ani slovkom neprotestuje, že takéto správanie a slovník nepatria na pôdu ústavného orgánu.
Na druhej strane rovnaká väčšina členov rady sa pohoršuje nad oblečením jednotlivých novinárov na zasadnutí takého dôležitého orgánu. Vzhľadom na to, čo všetko počujú novinári v Súdnej rade vrátane invektív na zahraničných sudcov majúcich iný názor, sú rifle nadštandardným pracovným odevom.
Čiernobiele videnie sveta
To je ďalší princíp, ktorý ovláda konanie Súdnej rady. Sme rozdelení na dobrých a zlých. Dobrá je väčšina v rade, ostatní sú tí zlí. Ak to tým skôr narodeným pripomína obdobie tvrdého mečiarizmu, ich postreh je správny. Všetky kroky v oblasti súdnictva urobené za bývalej vlády sú zlé. Obdobie ministrovania terajšieho predsedu Súdnej rady patrí medzi najsvetlejšie okamihy v histórii našej mladej republiky. To sú dve dogmy ovládajúce každé zasadnutie.
Rád by som s niekým viedol diskusiu. S kým a o čom? Namiesto vecného dialógu – osočovanie. Namiesto odbornej diskusie – zosmiešňovanie iných názorov. Akákoľvek kritika alebo iný názor sú považované za osobný útok. Nemám problém vyjadriť sa k akejkoľvek neprávosti, či sa deje vpravo, alebo vľavo. Opakovane som sa kriticky vyjadril k protiústavnému zníženiu platov sudcom bývalou vládnou koalíciou.
Neostalo len pri kritike. Bol som v tom období členom komisie, ktorá neodporučila znižovať sudcom platy. Žiaľ, vtedajšia koaličná rada tento náš názor neakceptovala. Tým si dala gól do vlastnej siete. Chceli od sudcov reformy, zvýšené výkony, ale nechápali ústavný rozmer znižovania platov sudcom. V tomto svete dobrých a zlých sú karty vopred rozdané a nech by som zastával akýkoľvek názor, spoločne s mojimi kolegami sme onálepkovaní a pravidelne osočovaní.
Pravda neznamená názor väčšiny
Rešpektujem demokratické pravidlá. Väčšina rozhoduje. Nezamieňajme si však názor väčšiny s monopolom na pravdu. Demokracia je aj o slušnosti a práve slušnosť a zmysel pre spravodlivosť na zasadnutiach Súdnej rady chýbajú.
Sú tri povolania, ktoré sú poslaním: lekár, kňaz a sudca. Sudcov je v Súdnej rade väčšina, a tak by som oprávnene očakával, že to budú najväčší nositelia morálnych hodnôt. V Súdnej rade sedím práve oproti sudcom, ktorých si volili do rady sudcovia. Mnohí z nich sú vo svojich odboroch uznávaní odborníci. Píšu komentáre k zákonom, prednášajú mladým sudcom o práve a v neposlednom rade rozhodujú spory. Navonok osobnosti, pokiaľ nezasadnú do lavíc Súdnej rady. Tam sa menia na poslušné ovečky. Niekedy mám pri ich argumentácii pocit, že prileteli z iného sveta.
Tento rok čaká Súdnu radu veľká rekonštrukcia. Bolo by žiaduce, aby do nej boli vybraní ľudia, ktorí sa neboja verejne vyjadriť svoj názor a hlavne obhajovať elementárnu slušnosť, ktorá sa vytráca z celej spoločnosti. „Ak má vyhrať zlo, potrebuje už len jedno – aby slušní ľudia nerobili nič,“ tvrdil írsky filozof Edmund Burke. Tieto nadčasové slová platia dnes dvojnásobne.
(Autor je členom Súdnej rady SR)
Slovenská polícia zatiaľ asi krompáče ani počítačku peňazí nechystá. A ak aj áno, milióny asi nebudú hľadať v podlahe žiadneho vrcholného politika Smeru, píše Lukáš Fila
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>
V Česku sa dejú veci, ktoré vyrážajú dych, píše Miriam Zsilleová
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Autor: Jozef Vozár