Po niekoľkých dňoch debaty schválil parlament programové vyhlásenie vlády a tak môže premiér Robert Fico začať spravovať štát. Inými slovami, prestáva čas slov a nastáva čas skutkov.
Schválenie vyhlásenia je dôležité nielen pre vládnu stranu, ale aj pre opozíciu. Most-Híd síce tvrdí, že sa schválením programu nič závratné neudialo, ale je to prinajmenej len čiastočná pravda – nič sa nezmenilo len z obsahového hľadiska.
Z vecného je dôležité, že poslanci môžu dať návrh na vyslovenie nedôvery ktorémukoľvek členovi vlády, čo by bez schválenia vládneho programu spojeného s vyslovením dôvery vláde, podať nemohli. Nejde o to, či tak niekedy urobia, ale o to, že tak kedykoľvek urobiť môžu.
Isto, takáto právomoc viac sedí k opozičným ako k súčasným mimovládnym stranám, ktoré sa stále nedokázali spamätať z výprasku, ktorý utŕžili v predčasných voľbách, o konanie ktorých sa - už iba naozaj mimochodom – samy postarali.
Opäť inak – tak ako hľadali politickú vôľu vo vládnej koalícii, tak ju hľadajú aj v mimovládnej pozícii. A ako inak – vtedy aj dnes sú na vine médiá. Zdá sa, že je to jediné, čo odpozorovali od prvej vlády Roberta Fica a čím sa aspoň zatiaľ odlišujú od jeho druhej vlády. Zase inak - za tie roky politici SDKÚ a SaS prichádzali a hlavne odchádzali, médiá zostali.
Strany plné štátnikov
Obe uvedené strany sú nateraz hlavnými kritikmi médií, keďže tie informovali o tom, že ich schopnosť nedohodnúť sa nebola iba nárazová, ale je konštantná. Také sú fakty – na rozdelení všetkých parlamentných postov boli schopní sa dohodnúť až vtedy, keď sa už ustanovujúca schôdza začala. O ostatkoch moci, ktoré im Robert Fico podhodil, sa dohodli až teraz, keď im pohrozil, že už ďalej nebude na ich návrhy čakať.
Isteže, poslanec Kaník odmieta názory, že by opozícia mala problémy dohodnúť sa: „Nemyslím si, že sme mali problém dohodnúť sa. Ten proces trvá, ale nebolo to o tom, že máme zásadný problém,“ konštatoval a zároveň odmietol, že by sa dohodli pod tlakom premiéra Fica.
Výborne mu sekundoval poslanec Sulík, ktorý im odkázal: „Pre vás je jednoduchšie pochopiť, že tu pôjde Paľko a sem Ferko, ako pochopiť nejaké náročné súvislosti v spojení s článkom 136, o ktorom sa skoro vôbec nepísalo. Skúste to vidieť aj z obsahovej stránky, nielen fixovať sa na nejakú pozíciu či ten, alebo ten.“ Zdá sa, že čím menšia strana, tým viac nádejných štátnikov v nich rastie.