Slovenská polícia zatiaľ asi krompáče ani počítačku peňazí nechystá. A ak aj áno, milióny asi nebudú hľadať v podlahe žiadneho vrcholného politika Smeru.
Objavenie tridsiatich miliónov v podlahe Davida Ratha vyvoláva zásadnú otázku aj o slovenských pomeroch – ktovie, koľkí miestni politici stihli peniaze preprať pred prechodom na euro a koľkí ešte stále majú v pivnici škatule od topánok plné slovenských korún?
A následne to vedie k ďalšiemu zamysleniu, ktoré sa objaví zakaždým, keď sa niekde podarí odhaliť a potrestať branie úplatkov, podplácanie poslancov alebo čachre s vysokoškolským titulom – kedy bude aj u nás spravodlivosť? Málokedy prebieha zároveň toľko procesov, ktoré ovplyvňujú odpoveď na túto otázku ako práve teraz.
Či budeme v najbližších rokoch schopní efektívne trestať obyčajných zločincov, ale aj politikov a top úradníkov, závisí od týchto vecí:
1. Pomery na prokuratúre. Keby bol na Slovensku normálny Ústavný súd, táto vec je vyriešená už dávno a Jozef Čentéš je vymenovaný za generálneho prokurátora. Keďže u nás súd nepovažuje fungovanie jedného zo základných štátnych orgánov za nijako naliehavú otázku, ťažko predvídať, ako dlho si ešte budú robiť v Košiciach hanbu s naťahovaním verdiktu. Voľby už boli, pomaly by to vari mohlo byť.
Nech už je rozhodnutie akékoľvek, ak sa chce Robert Fico hrať na nového a lepšieho, mal by Čentéša presadiť, hoci aj za cenu novej voľby. Vecne voči nemu nikdy nemal žiadnu námietku a Smer by aspoň dokázal, že ctí hlasovania parlamentu. Aj tie čudné.
2. Situácia na súdoch. Tomáš Borec zatiaľ nevyzerá na veľmi akčného ministra, čiže nové pokusy o vystrnadenie Štefana Harabina asi neprídu. Možno prejdú ústavní sudcovia prerodom ficovského typu a využijú už podané návrhy na odstavenie šéfa Najvyššieho súdu. Ale aj keby nie, v najbližších dňoch si sudcovia navolia zástupcov do Súdnej rady, čiže pomery v justícii sa môžu pomeniť.
3. Práca polície. SDKÚ označila Tibora Gašpara za jedno z chápadiel chobotnice, podľa Daniela Lipšica skartoval časti Gorily a ako šéf protikorupčnej jednotky nechytil žiadne veľké ryby. Veľký dôvod myslieť si, že zajtra chytí Gašpar poslanca Smeru s úplatkom v igelitke teda nie je. Ale asi nejde o takú katastrofu, aby sa nedalo aspoň dúfať v príjemné prekvapenie.
4. Politická vôľa. Tou jednoduchšou úlohou pre politikov je prestať ľudí balamutiť lacnými gestami. Zákon o preukazovaní pôvodu majetku, detektory lži ani pokusy o zvrátenie privatizácie nikdy nebudú fungovať a netreba sa nimi rozptyľovať.
Ten oveľa väčší problém je, aby vyslala špička Smeru gesto, že kradnutie bude tentoraz mať limity. Počiatek, ktorý bol na jachte J&T, u ktorého sa podpisovala zmluva s hayekovcami, a ktorý riešil Tipos, bude mať teraz na starosti eurofondy. Čiže oblasť, kde korupcia hrozí azda najviac a kde sa nakoniec podľa všetkého šmykol aj Rath.
A tu sme pri podstate problému. Keďže žiadna zložka justície nie je u nás skutočne nezávislá a vláda vyzerá, ako vyzerá, šanca, že skutočne vysoký politik skončí v dohľadnom čase v base, je asi taká veľká, ako že pod parketami nájdete tridsať miliónov.
K tým Grékom nemáme až tak ďaleko, píše Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Madrid predvádza v spore o Gibraltár ukážkový príklad nacionalizmu, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Ficov nápad zvýšiť strop na zdravotné odvody je dobrý, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>