Najhoršie je, že zase nemáme vakcínu.
Samozrejme, rast je dobrý. Rast je kapitalizmus, práca, vyššia zamestnanosť, bohatšia spoločnosť. Zároveň však ekonomika prebieha v cykloch. Rásť sa nedá do neba, občas musí prísť aj stagnácia. Podobne ako štatistiky, ani rast sa nesmie ošvindľovať.
To sa však stalo, keď sa rastová „hmota“ – HDP – anabolicky zvyšovala dlhovým financovaním. Dlhy sú dnes najvyššie a bezprecedentné v histórii. Presne tak aj podiel verejných sektorov (čo sú tak astronomicky zadlžené) na HDP. A problém s dlhmi je, že sa musia splácať. Alebo zmazať.
Takže tí, ktorí dnes hovoria, že namiesto škrtania treba z dlhov „vyrásť“, nabádajú k pokračovaniu toho, čo krízu spôsobilo. Skutočnosť, že škrtacia kúra v Grécku, Španielsku atď. prehlbuje recesiu, na čo sa proroci rastu odvolávajú, neznamená „fatal error“ v princípe. Iba toľko, že účinky nie sú záležitosťou mesiacov, ba ani roka-dvoch, ale zrejme aj piatich či dekády.
Politicko-sociálna priechodnosť či alternatívy (odchod z eura verzus fiškálna únia) môžu byť na veľkú diskusiu. Avšak v situácii, keď je celý eurospolok zadlžený v ráde 90 percent HDP a banky sú toxické skládky, je idea (vládnej) stimulácie rastu, ktorou si zaplatíme dlhy, vrcholné štádium fiškálneho alkoholizmu. Delirium tremens, povedal by odborník.
Čo sa týka vakcinácie, tak urgentne sa žiada najmä u politikov, čo chcú investovať do toho rastu, ktorým sa súčasne chvália, že je najvyšší v eurozóne.
Čítajte viac komentárov:
Ani ostatné stretnutie európskych politikov neprinieslo výsledok, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Dá sa veriť, že je štát na kolenách, pýta sa Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Je hlúpe, že Srbsko chce do Únie a má prezidenta, ktorý zrejme patrí pred súd, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>