SME

Druhý pilier zmení neochota škrtať

Dôchodková reforma bola od začiatku nastavená nesprávne. Plánované zmeny však privodia len ďalšie komplikácie.

Zdá sa, že zníženie odvodu do II. piliera je hotová vec. Hoci patrím k tým, ktorí od začiatku kritizujú súčasné nastavenie a reformu ako takú, byť premiérom, aktuálny návrh by som starostlivo zvažoval.

Reforme z roku 2004, postavenej na vyvádzaní až polovice (deväť percent) povinného odvodu na súkromné účty, sa dá mnoho vyčítať, minimálne však dve slabé miesta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po prvé, spôsobila enormný tlak na financovanie prechodu na dvojpilierový systém počas relatívne krátkeho obdobia. Ilúzia o bezproblémovej reforme trvala iba dovtedy, kým sa na krytie schodku neminuli prostriedky odložené z privatizácie SPP.

SkryťVypnúť reklamu

Po druhé, reforma fakticky nezapojila účastníkov do sporenia. Stála a stojí na „sporení“, kde si nikto reálne nesporí, ale iba legálne tuneluje povinnú poistnú schému. Aj preto reforma nenadobudla proklamovaný zmysel v eliminácii takzvaného politického rizika budúcich zmien II. piliera, čo posledné roky i súčasné dianie dostatočne preukazujú.

Ak by si každý „sporiteľ“ k existujúcemu deväťpercentnému odvodu povinne prikladal čo-to navyše „zo svojho“, zaujímal by sa viac o to, čo sa s jeho úsporami deje? Kto a ako ich zhodnocuje a koľko platí na poplatkoch? Nezapojením účastníkov do sporenia sme položili základy nevýkonného oligopolného systému, ktorý je perverzne výhodný iba pre očakávané zrútenie prvého piliera. A ešte je aj daňovo zvýhodnený.

SkryťVypnúť reklamu

V susednej Českej republike sa poučili z našich skúseností. Ich návrh reformy počíta s nižším odvodom do fondového piliera, čím sa náklady prechodu rozkladajú na podstatne dlhšie obdobie. Dopĺňa ho skutočné sporenie zo strany účastníka, čo nepochybne zreálni uvažovanie občanov o zapojení sa. To súčasne dáva predpoklady na vyššiu mieru nedotknuteľnosti úspor zo strany politikov budúcnosti.

Koľko kategórií dôchodcov vznikne?

Ak máme dnes na stole návrh na zníženie odvodu z deväť na šesť (?) percent, existujú minimálne tri pádne dôvody, prečo to nerobiť. Po prvé, znásobí to chaos v priznávaní budúcich nárokov oproti I. pilieru. Dnes sa nárok účastníkov II. piliera kráti na polovicu, respektíve alikvotnú časť podľa dĺžky sporenia. Ako to bude po znížení príspevku, zvlášť u tých, čo už sporiteľmi sú? Koľko rôznych kategórií budúcich dôchodcov systém vygeneruje?

SkryťVypnúť reklamu

Po druhé, v zdôvodnení zníženia príspevku nezaznieva argument o vysokých nákladoch reformy uvalených na jednu aktívnu generáciu či o potrebe ich rozloženia na dlhšie obdobie. Zjavne jediný zmysel opatrenia je v zmiernení aktuálneho tlaku na rozpočtové hospodárenie štátu. Toho tlaku, ktorý je v kombinácii s pôsobením trhov financujúcich verejný dlh jediná účinná brzda bezbrehému gazdovaniu vlád od desiatich k piatim.

Možno je dôchodková reforma veľkým sústom, no žiaduce riešenie spočíva v razantných škrtoch v štátnych nákupoch. Som presvedčený, že stále tam je obrovská výdavková rezerva spočívajúca v predražení či v nakupovaní zbytočných vecí.

A po tretie, ticho zo strany DSS o niečom svedčí. Podobne, ako im pomohli takzvané Ficove garancie, nelogicky zavedené do fondov, kde nemajú čo robiť, pomôcť im môže aj zníženie príspevku. Pri garanciách mali na koho zvaliť vinu za mizerné výsledky v zhodnocovaní, na galaxie vzdialené očakávaniam či predpokladom v reformných analýzach.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom základom znehodnotenia úspor bolo najmä pôvodné nastavenie poplatkov, slabý investorský výkon a samozrejme kríza. Až následne garancie, zavedené – ako sa spätne ukázalo, v najnevhodnejšom čase.

Príde deň zúčtovania

Po siedmich rokoch existencie II. piliera v ňom máme podstatnú časť účastníkov, ktorá má na účte menej, ako naň vložila. A dovolím si tvrdiť, že rozhodujúca časť účastníkov má na účte menšiu hodnotu, ako naň vložila, ak zohľadníme časovú hodnotu peňazí (infláciu). „Sporiteľov“ to dnes veľmi netrápi. „Sporenie“ ich nič nestojí, mnohí ani nevedia, že sú v druhom pilieri.

No príde deň zúčtovania, keď sa celoživotné „úspory“ premenia na prísľub doživotnej renty v sume iks eur, čeliac budúcim cenám chleba, liekov, bývania. Vtedy bude vystavené vysvedčenie systému z roku 2004 a ja sa obávam, že to nedopadne dobre. Ako vždy, keď sú roky nezáujmu a bludné očakávania konfrontované s realitou.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé na rane budú DSS. Ak dnes premiér Fico zníži príspevok, bez doplnenia na aspoň pôvodnú deväťpercentnú úroveň cez reálne povinné sporenie účastníkov, budú mať na koho zvaliť vinu za nízke dôchodky. A druhou na rane bude zase len aktívna generácia, čo to zaplatí v podobe nezrealizovaných úspor priebežného piliera. Či si myslíme, že politici budúcnosti nebudú počúvať hlas voličov-dôchodcov, ktorých bude stále viac?

Je zjavné, že hýbateľom aktuálnych zmien je súčasný, pre niekoho nepríjemný tlak na škrtanie verejných výdavkov a nie snaha riešiť dôchodkový problém. To by sme museli zodpovedať otázku, či chceme udržať pôvodnú konštrukciu reformy a vylepšovať, čo sa dá, alebo celú reformu hodiť za hlavu a systém zadefinovať nanovo. Zníženie príspevku do II. piliera je riešením „ani z voza, ani na voz“, ktorého porazeným raz môže byť aj jeho strojca.

SkryťVypnúť reklamu

(Autor je ekonóm)

Autor: Pavol Čižmárik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 631
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 136
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 131
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 247
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 190
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 907
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 731
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 540
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 3
Peter Tkačenko.

Keď smerácia hovoria o absolútnej slobode slova, myslia tým náhubok.


8
Péter Krekó.

Orbán, Vučić a Dodik vs. Trump 2.0: Očakávania narazili na americké clá.


Péter Krekó a 1 ďalší 1
Gustáv Murín, šéf Slovenského literárneho centra, vyvolal na festivale Svet knihy Praha medzinárodný škandál. Riaditeľ festivali Radovan Auer napísal ministerke kultúry, aby ho už do Česka neposielala.

Murín by nemal reprezentovať spisovateľov ani len v stánku pre zlacnené knihy.


23
SkryťZatvoriť reklamu