Niet pochybností, že (sýrska) vláda použila delostrelectvo a tanky (v Hule), povedal ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v pondelok. A potom ešte dodal: „Pochybností niet ani o tom, že sa našlo mnoho tiel so strelnými zraneniami z bezprostrednej blízkosti. Máme do činenia so situáciou, keď sa obe strany podieľali na zabíjaní nevinných civilistov.“
Moskva napokon musela priznať, že Sýria používa ťažké zbrane proti civilistom. Po masakre, pri ktorej cez víkend zomrelo 108 civilistov vrátane 49 detí, ťažko mohla urobiť niečo iné. Lenže kým iné krajiny v reakcii vypovedajú sýrskych veľvyslancov zo svojho územia, Lavrov sa stále snaží hádzať vinu na viacerých, aby bránil režim Bašára Asada.
Asadova propaganda tvrdí, že bojovníci sýrskej opozície zmasakrovali vlastných ľudí, aby hodili vinu na vládu, a Rusko aktívne presadzuje rovnaký príbeh. Ale je to nonsens a Lavrov to musí vedieť.
Svedectvá očitých svedkov sa navzájom dopĺňajú a potvrdzujú, že po dvoch hodinách ostreľovania sýrskou armádou ozbrojení muži z provládnych milícií chodili z dverí do dverí a zabíjali pritom podozrivých aktivistov spolu s ich rodinami. Všetci o tom vedia, ale vládu v Damasku to netrápi: cieľom masakry bolo vydesiť Sýrčanov. Zároveň tiež vie, že NATO nezasiahne.
NATO môže vydávať len prázdne hrozby, pretože nemôže získať podporu Bezpečnostnej rady OSN (Rusi a Číňania by uplatnili právo veta), a aj preto, že sýrska armáda je príliš silná a v prípade útoku by aliancii spôsobila vážne straty.
Bez zahraničnej intervencie Sýria smeruje k dlhotrvajúcej občianskej vojne, akú zažil Libanon v rokoch 1975 až 1990: etnické a náboženské delenia sa v Sýrii podobajú tým libanonským. Prečo teda sýrsky režim pokračuje v zabíjaní demonštrantov, ak si to uvedomuje? Pretože si zrátal, že dlhá občianska vojna je lepšia ako rýchla strata moci.
Asadovi pomohlo násilie
Prodemokratické protesty v Sýrii sa začali krátko po víťazstve egyptskej revolúcie z februára 2011 a celých šesť mesiacov boli aj napriek tvrdým vládnym represiám úplne nenásilné. (Len do minuloročného septembra Asadove sily zabili tritisíc civilistov.) Dovtedy, kým sa demonštranti vyhýbali násiliu, bola vízia sýrskej demokracie zahrnujúcej všetky náboženské a etnické skupiny uskutočniteľná.