SME

Dvakrát vo vile Tugendhat

Otázka svojím spôsobom už sugeruje odpoveď. Ale v poriadku, nie som proti. Tvrdenie, že po zamatovom rozvode sa máme radšej než kedykoľvek predtým, je aj podľa mojich skúseností celkom namieste.

Predsedníctvo slovenskej vlády v roku 1992. Zľava Martin Porubjak, Ján Čarnogurský a Anton Vavro.Predsedníctvo slovenskej vlády v roku 1992. Zľava Martin Porubjak, Ján Čarnogurský a Anton Vavro. (Zdroj: ARCHÍV MARTINA PORUBJAKA)

Možno tá predchádzajúca manželská láska nebola až taká vášnivá. A ani to manželstvo nefungovalo vždy ideálne. Prvotná eufória po veľkolepom česko-slovenskom sobáši na troskách rakúsko-uhorskej monarchie sa čoraz viac rozkladala. Dorazil ju Mníchov.

Môj strýko v septembri 1938 napochodoval do bunkrov na nemeckej hranici. Po podpise mníchovskej dohody s plačom odchádzal pokorený domov. Československo – uskutočnený sen Masaryka a Štefánika – v tej chvíli fakticky skončilo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moje malé dejiny

Nechcem tu však rekapitulovať „veľké dejiny v kocke“. Čo má neraz azda väčší zmysel, to sú „malé dejiny“ každého z nás.

SkryťVypnúť reklamu

Tie moje „malé dejiny“ sú dejiny československé, aj keď som sa narodil v roku 1944 v Bratislave, v hlavnom meste Hitlerovho spojenca: samostatného slovenského štátu.

Moja matka pochádzala z Velkých Karlovic na Morave zo zmiešanej rodiny: otec Nemec, katolík; matka Češka, židovka. Môj otec sa narodil vo Východnej ako syn tamojšieho evanjelického farára a matky: dcéry evanjelického farára z Nemeckej Ľupče.

Malé dejiny mojich „zmiešaných“ rodičov však čoskoro dobehli veľké dejiny. Sestra mojej židovskej babičky spolu s manželom bývali v Prahe, obaja zahynuli v Osvienčime. Babička však prežila – konvertovala na evanjelickú vieru. Pokrstil ju môj starý otec z Východnej, ktorý bol za Protektorátu zhodou okolností farárom vo Vsetíne – teda neďaleko jej rodiska. Krstný list antedatoval, aby spĺňal podmienky rasových zákonov, a tak zachránil babičku pred osudom jej sestry.

SkryťVypnúť reklamu

Ogar a šarvanec

Na môjho otca bol po vypuknutí Slovenského národného povstania vystavený zatykač. Patril k okruhu priateľov guvernéra Národnej banky Imricha Karvaša, ktorí previedli značnú finančnú hotovosť viacerých firiem do Banskej Bystrice. Keď to „prasklo“, priatelia otca včas varovali; až do oslobodenia sa ukrýval u sedliakov na južnom Slovensku.

Po komunistickom prevrate vo februári 1948 ho čakal „klasický“ osud: zrušenie pripravovanej diplomatickej kariéry, odchod „do výroby“ – najprv zvárač v pražskom ČKD, neskôr opravár hromozvodov. Zároveň vášnivý milovník divadla. Spolu sme trávili večery v Divadle Na zábradlí, Redute, Semafore, Činoherním klubu; slávne inscenácie režisérov Radoka a Krejču – skrátka vtedajšej avantgardy.

Keď sme v roku 1968 s priateľmi založili v Bratislave Divadlo na korze, hneď sme nadviazali spoluprácu so Semaforom, s Činoherným klubom, Vodňanským a Skoumalom, Pantomímou Alfreda Jarryho. To všetko sa o tri roky v „normalizačnom“ marazme skončilo. Ale to všetko – okrem mnohých rodinných a priateľských väzieb – spravilo zo mňa Čechoslováka.

SkryťVypnúť reklamu

Napokon to bolo prirodzené – moja milovaná židovská babička a „zmiešaná“ mamka boli z Moravy, luteránsky otec z Východnej. Takže aj geneticky som Čechoslovák. Odmala som doma počúval dve nárečia dvoch jazykov: valašské a liptovské. Som „kombinovaný“ ogar a šarvanec. Tož tak, do psej matere!

Na Brno!

K tomu – teda k mojej československej náture – drobná historka. Keď v máji 1991 padla slovenská vláda Vladimíra Mečiara, vystriedal ju koaličný kabinet Jána Čarnogurského (za KDH) a ja som sa ocitol v kresle prvého podpredsedu vlády (za VPN). Tá vláda však nemala dlhé trvanie. Skončila v júni 1992 po volebnom víťazstve Vladimíra Mečiara a jeho HZDS.

Ale ešte predtým, niekedy na jar 1992, som na chvíľu stratil nervy.

Každé zasadanie vlády malo v úvode štandardný priebeh. Ešte skôr ako sa začalo rokovanie o jednotlivých bodoch programu, vystúpili zakaždým dvaja ministri: minister vnútra so správou o bezpečnostnom stave krajiny a minister financií so správou o stave štátnej pokladnice.

SkryťVypnúť reklamu

Ministrom vnútra bol vtedy Ladislav Pittner (KDH). Ujal sa slova a upozornil na problematickú dislokáciu vojenského letectva. Podľa jeho názoru bola absolútne nevhodná! V Bratislave neboli umiestnené nijaké letecké sily.

Medzinárodná zmluva o neutralite Rakúska nedovoľovala umiestniť vojenské letectvo v blízkosti rakúskych hraníc. A tak najbližšie slovenské vzdušné sily boli dislokované až na vojenskom letisku v Sliači, pomerne ďaleko od hlavného mesta.

A pozor! Teraz to príde!

Keby sa vraj – pokračoval minister Pittner – české letectvo rozhodlo bombardovať Bratislavu, doletelo by sem omnoho skôr než naše letectvo nad Brno! Napokon minister uviedol aj presnú kalkuláciu v minútach!!

Tak toto mňa, polovičného ogara z Valašska, zodvihlo z vládneho kresla! Vyskočil som a začal som naňho kričať, čo to tu tára, aké nezmysly, ako čosi také môže vôbec vypustiť z úst! Premiér Čarnogurský, ktorý sedel po mojej ľavici, ma chytil za ruku a iba opakoval: „Len pokojne! Nerozčuľujte sa! Ovládajte sa!“

SkryťVypnúť reklamu

Minister Pittner na mňa hľadel s údivom. Mal som povesť pokojného človeka a zrazu som vyzeral – predstavujúc si slovenské bomby padajúce na brniansky Petrov – ako zúrivec, ktorý sa každú chvíľu naňho vrhne. Čarnogurský rýchlo tento bod rokovania ukončil, a tým sa skončilo „strategické“ vystúpenie pána ministra vnútra.

Politika nemá dno

Po víťazstve Mečiarovho HZDS vo voľbách v júni 1992 sa na Silvestra rozpadlo Československo. Bez akejkoľvek aktivity vojenského letectva, po priateľskej dohode Mečiara s Klausom v nezbombardovanej brnianskej vile Tugendhat.

Tú historickú silvestrovskú noc som strávil so svojimi najlepšími priateľmi v klasicistickom kaštieli v Dolnej Krupej pri Trnave. Pár minút pred polnocou sme sa zhŕkli okolo televízora a čakali sme na tú „historickú chvíľu“.

SkryťVypnúť reklamu

Vysielanie Československej televízie z Prahy sa zrazu skončilo, chvíľu bola obrazovka temná, a až po nekonečných sekundách „naskočil“ obraz z Bratislavy. Z Námestia SNP, kde sa pred tromi rokmi odohrávali revolučné protikomunistické mítingy, kde pred rokom lietali vajcia na Havla a kde teraz stál Mečiar so svojou družinou – a po jeho boku Milan Kňažko!

Keď som zazrel na televíznej obrazovke rozkokošenú dvojicu Mečiar – Kňažko, tak som len bezmocne vykríkol obľúbenú vetu Stana Dančiaka: „Politika nemá dno!“

Veta z dejepisu

Divadlá v Česku i na Slovensku však zareagovali na rozdelenie spoločného štátu originálne: vzniklo toľko „dvojjazyčných“ predstavení, kde hrali spolu českí a slovenskí herci, ako nikdy predtým. Sám som bol režisérom i dramaturgom viacerých. A dnes sa z toho stala celkom bežná vec. Blízkosť našich jazykov, našich kultúr, našich mentalít to bez problémov umožňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Ludvík Vaculík v roku 1990 napísal: „Naším cílem budiž tak takováto věta v příštím slovenském dějepise: „A keď už celý náš národ pod vedením tých a oných vzopäl dušu a svaly na poslednú bitku, vtom nás Česi vyhodili z väzenia.“ Som presvedčený, že túto sarkastickú definíciu by Klaus s Mečiarom ochotne podpísali. Hoci aj v dokonale zrenovovanej vile Tugendhat.

Martin Porubjak (1944)
je dramaturg a režisér. V roku 1992 bol prvým podpredsedom slovenskej vlády a predsedom ODÚ-VPN.

Čítajte viac komentárov:

Zámery vlády Roberta Fica sa menia podobne chaoticky, ako sa to stávalo kabinetu Ivety Radičovej, píše Matúš Kostolný

Čítajte komentár (piano) >>


Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Zisky bánk pre špeciálne dane mierne klesnú, no veľkú časť bremena prenesú na spotrebiteľa, myslí si Konštantín Čikovský

SkryťVypnúť reklamu

Čítajte komentár (piano) >>

Z absolútne nečitateľného spolku Obyčajných ľudí sa môže vykľuť všeličo, píše Peter Schutz

Čítajte komentár (piano) >>

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 319
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 840
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 203
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 678
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 395
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 737
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 565
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kreslí Mikuláš Sliacky.


3
Nataša Holinová

Súdy môžu očakávať ďalšie útoky vládnej moci.


11
Jakub Filo

Zoberme si na pomoc paradox tolerancie.


22
Peter Tkačenko.

Prezident môže ukázať, že mu aspoň na niečom záleží.


5
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 281
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 123
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 19 851
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 358
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 703
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 466
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 802
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 459
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťZatvoriť reklamu