Ak chce pravica aspoň zmierniť hanbu z toho, ako spala, kým Robert Fico zdecimoval druhý pilier, mala by aspoň dohliadnuť, aby sporitelia neprerobili aj na zle nastavených poplatkoch.
Preventívne, len aby tento text neurobil hlavného vinníka z niekoho, kto zlému rozhodnutiu len vlastnou mľandravosťou asistoval, pripomeňme, že hlavným strojcom konca druhého piliera je Robert Fico.
Ak by ním nelomcovala nenávisť k súkromnému sporeniu, mohli sme teraz v pokoji diskutovať o tom, aké zvýšenie daní alebo šetrenie na verejných výdavkoch ešte stojí za to, aby do druhého piliera tieklo naďalej deväť percent mzdy sporiteľov.
Namiesto toho v priamom prenose sledujeme, ako druhý pilier Smer takmer zruší bez toho, aby s tým mal akékoľvek politické náklady.
No patrí sa pripomenúť, ako výdatne mu k tomu pomohli pravicové strany, ktoré druhým pilierom niekedy takmer vysvetľujú dôvod svojej existencie.
V prvom rade v čase, keď Robert Fico ešte mohol uvažovať o tom, že odvody do II. piliera zníži z deviatich nie na tri percentá, ale „iba“ na šesť, obhajcovia súkromného sporenia prakticky neexistovali. Hoci vedeli, o čom je debata v trojuholníku Fico - Kažimír - Richter, len čakali, kedy budú môcť oficiálne začať protestovať.
V čase, keď si Smer ešte nebol istý, koľko si môže dovoliť, bol priestor na vynútený kompromis. Robert Fico sa nielenže bál reakcie Európskej komisie (a možno aj verejnosti), ale nemohla mu pasovať ani povinnosť robiť zároveň nepopulárne zmeny v štátnych penziách. Tie by boli totiž skôr či neskôr nevyhnutnosť, aj keby nimi práve Európska komisia nepodmieňovala súhlas so zmenšením súkromných penzií.
Výsledok je, že Smer napokon len trochu zjemnil zdedený plán reformy prvého piliera - a keď ho verejne predstavil, zistil, že ani tu nehrozí povstanie seniorov.
Teraz už môže pravica akurát tak rozposielať Facebookom petíciu, Smer k debate o zachovaní aspoň šesťpercentného druhého piliera nedostane. Nemá mu čo ponúknuť, aby pristal na ústavný zákon o vyvážení súkromného a štátneho sporenia na dôchodok.
Trojpercentný druhý pilier si odhlasuje osemdesiattrojka rada aj sama. A budeme radi, ak ho celý pri prvom vážnejšom výpadku daní pokojne aj celý bez váhania nezruší.
Ani na schválenie mechanizmu nenápadného postupného zvyšovania veku odchodu do dôchodku Smer cudzie hlasy nepotrebuje. Môže tak akurát za metodiku poďakovať Ľudovítovi Ódorovi, ktorý tento politicky geniálny spôsob presadenia nepopulárneho opatrenia namodeloval ešte v službách Mikloša a Mihála.
Ak ešte v niečom žije téma ochrany sporiteľov v druhom pilieri, je to výška budúcich poplatkov v zmenšenej schéme. Čím menší je objem peňazí v sporení, tým väčšiu váhu môžu mať poplatky. Ak sa s tým nový zákon nevyrovná, mali by sa opoziční politici správcovských spoločností spýtať, či to nie je odmena za ich laxnú reakciu na stop deväťpercentnému sporeniu.
Slová nastupujúceho srbského prezidenta Nikoliča ukazujú, že Srbsko do únie ešte zďaleka nepatrí, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Fedorov byt a následná reakcia je len príkladom toho, ako mnohí „pravičiari“ spochybňujú nielen nimi hlásané pravicové princípy, ale aj intelekt vlastných voličov, píše Tomáš Gális
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz