udalosti.
Po desaťročiach, keď sa úrad egyptského prezidenta automaticky spájal s Husním Mubarakom, si budeme zvykať na nové meno: Muhammad Mursí. Pomerne nevýrazný muž s bradou sa stane piatym prezidentom v dejinách Egypta a prvým prezidentom – civilistom. Mursí získava pre Moslimské bratstvo po takmer roku a pol od začiatku egyptských protestov funkciu hlavy štátu.
Najvyššia vojenská rada, ktorá sa po Mubarakovom zvrhnutí vyhlásila za strážkyňu prechodu od starého režimu k demokracii, má podľa svojich sľubov odovzdať moc novému prezidentovi, a teda civilnej administratíve 1. júla. Kto tomuto sľubu generálov uveril, musí byť ich poslednými krokmi sklamaný. Mnohí však o úprimnosti zámerov junty pochybovali už od úplného začiatku egyptskej revolúcie.
Keď sa v pondelok ráno snažili dvaja poslanci Moslimského bratstva dostať do práce, zabránili im vstúpiť do parlamentu vojenskí policajti. Minulý týždeň totiž vojenská rada rozpustila demokraticky zvolený parlament, v ktorom väčšinu kresiel malo Moslimské bratstvo a ďalšie islamské strany.
Junte poslúžil na rozpustenie parlamentu výrok ústavného súdu. Volebný zákon, ktorý samotná vojenská rada pred minuloročnými voľbami podpísala, podľa neho pre určité nezrovnalosti odporuje egyptskej ústave.