Popularita politika, ktorý verejne šetrí na štáte alebo dvíha príjmy štátu cez dane, klesne, akokoľvek šetrenie a dane namieša a akokoľvek rozumne zdôvodní potrebu znižovať deficit.
Ten, komu dvíhajú dane, si vždy myslí, že štát má šetriť, a ten, koho sa týka šetrenie, plače, že rozumnejšie a spravodlivejšie je dvíhať dane. Škody na politikových percentách potom možno aspoň skúsiť znížiť vysvetľovaním, že opozícia to v minulosti robila alebo teraz by to robila ešte horšie.
Prvú obranu začal Robert Fico tradične – klamal. Strašil, že na ministerstve financií našli dôkaz, že bývalá vláda chystala dvihnúť DPH o päť percent. To spľaslo do týždňa. Kažimírovo ministerstvo muselo viac-menej priznať, že nič také nenašlo, pretože nikto nič také nechystal.
Neskôr to duo Fico – Kažimír skúsili trikom. Opozícii ponúkli, aby verejnosti ukázala, ako konkrétne by konsolidovala ona. Igor Matovič sa nedal nachytať ani náhodou – nereagoval.
Na nápad poslanca Alojza Hlinu zriadiť špeciálny daňový úrad nedokázali v Smere reagovať, pretože si nevšimli, že špeciálny daňový úrad už existuje – sídli v Bratislave a zdaňuje najväčšie firmy. Návrh riešiť veľkosť deficitu verejných financií postavením suchozemského prístavu v Čiernej nad Tisou sa zasa podozrivo podobal produkcii think-tankov rangu ASA. Preto túto Hlinovu myšlienku Fico odbil taktnou poznámkou, že to nerieši terajšiu situáciu.
Ani zvyšok opozície nemohol Fica a Kažimíra uspokojiť. Kombináciou neznalosti témy a neochoty priznať potrebu vyšších daní sa SDKÚ, KDH, Mostu a SaS podarilo tému tak unudiť, že ani na nich sa nedalo ukázať: Aha, za nich by to bolo ešte horšie.
Preto prišli tvrdé počty. Keď Fico a Kažimír balíček predstavovali, prišli s údajom, že ich konsolidácia bola menej škodlivá. Že tá za Ivety Radičovej spomalila rast ekonomiky takmer o jedno percento, a tá ich len o štyri desatiny percenta. V tomto prípade je zasa problém v tom, že hoci sú čísla pravdivé, nedokazuje to, že za ministrovania Mikloša sa konsolidovalo pre ekonomiku škodlivejším spôsobom.
Rátajme z čísel, ktoré zverejnil Smer. Ak od šetriaceho balíčka odpočítame druhý pilier, ktorý nemá okamžitý vplyv na ekonomiku, balík sa zmenší na niečo vyše percenta HDP. Pri miere škodlivosti balíčka 29 percent (tak ju uvádza ministerstvo) sa potom ekonomika spomalí naozaj o 0,4 percenta.
A teraz porovnanie: Keďže za Radičovej vlády sa za rok znížil deficit približne trikrát viac, ako plánuje teraz Smer bez druhého piliera, mali byť aj dosahy trikrát väčšie. Ibaže nie sú, vychádza to len na dva- až dvaapolnásobok.
Spočítané: Ak veríme výpočtom Kažimírom vedeného ministerstva, Radičovej balíček ušetril krajine viac a spomalil pritom ekonomiku pomerne menej, maximálne rovnako, ako to plánuje urobiť Ficov balíček.
Premiér zneužíva čísla, píše Konštantín Čikovský
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Angela Merkelová ukázala, že je v prvom rade Nemka a až potom Európanka. A aj to dosť chladná, píše Miriam Zsilleová
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>