Rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva by mal Slovensku poslúžiť ako návod na riešenie násilných útokov. Ak sú ich obeťami Rómovia, štátne orgány ich niekedy neriešia s takým nasadením, ako by mali.
Tretí článok Všeobecnej deklarácie ľudských práv je veľmi jednoduchý: Každý má právo na život, slobodu a osobnú bezpečnosť. Táto krátka a jasná formulácia, reflektujúca odkaz stáročí krvavých udalostí ľudskej histórie, prejavuje vôľu na vybudovanie bezpečných humánnych spoločností. Táto jednoduchá, ale významná veta sa stala základným kameňom jedného z najzákladnejších pilierov každej spoločnosti.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Právo na život a bezpečnosť je predpokladom všetkých ďalších práv. Osoba po smrti nepotrebuje právo na prístup ku vzdelaniu alebo zdravotnej starostlivosti. Človek, ktorý sa necíti bezpečne, nemôže dosiahnuť slušný život.
Ľudské práva vrátane práva na život a bezpečnosť sú len abstraktnými princípmi, kým nie sú presadzované, chránené a podporované. V modernej spoločnosti je štát jediným legitímnym orgánom s právom a povinnosťou poskytovať bezpečnosť tým, ktorí sa nachádzajú na jeho území. A práve táto povinnosť bola na Slovensku zásadne porušená.