Vláda v piatok prijala taký dôležitý balík zmien v štátnych dôchodkoch, že ak by nebol okopírovaný z plánov pravice, určite by ho označili za revolučný.
Čím dlhodobejšie má byť opatrenie vlády a čím viac ľudí sa má týkať, tým rozumnejšie je hľadať preň podporu v oboch najsilnejších prúdoch slovenskej politiky. Keby to aspoň trochu fungovalo a keby nepríjemné dôsledky kašľania na tento princíp neboli viditeľné už teraz, nestálo by za to takú na pohľad banalitu podrobnejšie rozoberať.
Bohužiaľ, platí opak. Od Kaníkovej reformy dôchodkového poistenia vieme, že ak ide o veci projektované na desiatky rokov, nestačí mať dobrý nápad, podporu médií a odvahu riskovať. Po pravde, pred desiatimi rokmi síce zazneli hlasy, že na takú veľkú zmenu treba „celospoločenský konsenzus“, ale brali sa skôr ako nárek Smeru a HZDS, že nie sú pri moci.
Výsledkom je, že druhý pilier bol odvtedy na toľko spôsobov menený a zmenšovaný, že sa na Kaníkov pôvodný projekt už prestáva podobať. Najbližšie k dohode bola Radičovej vláda, ktorá uznala požiadavku Smeru na garancie v systéme, no ani ona nedokázala ísť ďalej a ustúpiť až tak, že by podpis pod zmeny musel zvažovať aj Robert Fico.
Ak sa k tomu pridá prax predsedu Smeru robiť zmeny v systéme často, nečakane a zásadne bez debaty s opozíciou, prichádzajú nutne ďalšie neželané dôsledky. Každý, kto sa aspoň trochu zaujíma o sporenie v druhom pilieri, predpokladá, že terajší stav nie je definitívny. Že sa veci ešte budú určite meniť a že nikto nevie kedy a ako. Tomu zodpovedá aj nulový záujem ľudí o to, čo sa v súčasnosti deje na ich dôchodkových účtoch.
Naproti tomu v piatok prešiel vládou aj balík zmien v štátnych dôchodkoch, ktorý síce nemení ich princíp, ale parametre nastavuje tak, že Smer, ak by mal odvahu, mohol pred víkendom pokojne oznámiť, že chystá revolučnú zmenu.
Sociálnodemokratické na nej je, že do výpočtu dôchodku sa vkladá viac solidarity ako zásluhovosti. Ľudia s najmenšími platmi teda nedostanú až také malé dôchodky a lepšie zarábajúcim sa ich dobrý príjem v aktívnom veku prenesie do štátneho dôchodku oveľa menej.
Plánovaný pomalší rast dôchodkov už možno nazvať sociálnodemokratickým opatrením, len ak za sociálnodemokratické cnosti považujeme najmä zodpovednosť a schopnosť uvedomiť si reálne možnosti.
A to ešte nehovoríme o tom, že Smer plánuje aj zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Diplomaticky a technicky sa to volá nadviazanie dôchodkového veku na celkovú priemernú dĺžku dožitia.
Hlavná príčina, prečo Smer podstupuje také politické riziko, je, že naň tlačí Brusel. Ten mu už pred tromi mesiacmi odkázal, že ak sa zreálnia celkové parametre dôchodkového systému, komisia bude benevolentná voči zmenšovaniu druhého piliera.
A hlavná príčina, prečo opozícia mlčí, keď Smer robí presný opak toho, čo má na heslách? Fico v skutočnosti len presadzuje pol roka staré plány pravice, ktoré by, nebyť zmeny vlády, Mikloš a Mihál zaručene presadili.
Áno, možno si treba začať zvykať, že k „celospoločenskému konsenzu“ nás čoraz častejšie doženie až strach z názorov úradníkov rozdávajúcich eurofondy.
Čítajte viac komentárov:
Riaditelia nemocníc nezačnú robiť nepopulárne kroky, pretože ich na to nič nemotivuje, myslí si Konštantín Čikovský
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Rozuzlenie krízy príde počas leta, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz