Spôsob, akým bola odvolaná generálna riaditeľka Miloslava Zemková v súvislosti s vypísaním verejnej súťaže na projekt mediálneho komplexu RTVS, by signalizoval len slabú úroveň komunikácie a suterén politickej kultúry. Keby sa tak rýchlo nevytvoril ideologický húf pozoruhodnej názorovej zhody.
Nápadná jednota
Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá, minister kultúry, premiér i prezident sú znepokojení nízkou sledovanosťou a dôveryhodnosťou spravodajstva STV a zhodne vravia o potrebe zabezpečiť objektívne informácie.
Len prvý z nich si všimol aj nevyváženú programovú skladbu STV, nik z kvarteta nekomentoval napríklad uši trhajúcu slovenčinu, aká sa v nej oficiálne pestuje.
Podľa Mareka Maďariča môže byť spravodajstvo dôveryhodné, len ak má aj istú mieru sledovanosti. O aký druh sledovanosti ide, naznačil, keď neudelením grantu jeho ministerstvo zlikvidovalo dvojtýždenník Mosty. Krátko predtým v rozhovore práve pre toto periodikum uviedol: „Musíme vytvárať podmienky, aby sa kultúra, aj tá náročnejšia, dostávala k ľuďom. No nesmie ísť o podporu, ktorá by tvorcom vzala ich nezávislosť.“ Mosty boli závislé „len“ od grantov a mali sledovanosť. Nie však dôveru Smeru.
Robert Fico vidí situáciu priam doktrinálne: „Vedenie RTVS bude musieť v spolupráci s ministrom kultúry urobiť príslušné opatrenia a rozhodnutia.“ No premiérovi na tlačovej besede neprislúcha hodnotiť zo zákona nezávislú inštitúciu. Ani keby bol najväčším odberateľom elektrického prúdu a uhrádzal najvyšší koncesionársky poplatok. Občan Fico mal svoju sťažnosť adresovať Rade STV a Rade pre vysielanie a retransmisiu.