Vyšetrovanie teroristického útoku na izraelských turistov v bulharskom Burgase je v plnom prúde. Bulharské úrady sa zatiaľ vyjadrujú len v tom zmysle, že za útokom, pri ktorom bolo zabitých sedem ľudí, stojí veľmi schopná a dobre organizovaná skupina, ktorá sa na atentát pripravovala intenzívne a dlho. V napätej situácii panujúcej na Blízkom východe však udalosti v Burgase okamžite vyvolali reakciu, ktorej následky môžu značne vyhrotiť situáciu v tomto regióne.
Bezprostredne po útoku obvinil izraelský premiér Netanjahu z jeho naplánovania Irán a z jeho vykonania radikálne libanonské hnutie Hizballáh. Podobne sa vzápätí vyjadrili aj americké úrady. Prepojenie Iránu s Hizballáhom nie je ničím novým. Irán dlhodobo zásobuje toto šiitske hnutie raketami a poskytuje mu financie.
Okrem materiálnej pomoci nachádza Hizballáh v Iráne duchovnú podporu. Iránsky ajatolláh Chameneí predstavuje najvyššiu duchovnú autoritu aj pre predstaviteľov Hizballáhu, ktorí s ním diskutujú aj o otázkach ozbrojeného džihádu. Výmenou za to udržuje Hizballáh napätie na hraniciach medzi Libanonom a Izraelom a Irán má možnosť využiť na svoje operácie základne Hizballáhu, ktoré má táto organizácia v mnohých krajinách po celom svete.
Roky tajnej vojny
Rýchlosť, s akou premiér Netanjahu obvinil os Irán-Hizballáh zo zodpovednosti za teroristický útok v Burgase, nie je prekvapivá. Jeruzalem a Teherán spolu už niekoľko rokov vedú skrytú vojnu. Irán viní Izrael zo smrti niekoľkých svojich vedcov zapojených do jadrového programu a pripisuje mu zodpovednosť za počítačové vírusy, ktoré napadli jeho počítače pracujúce na jadrovom výskume. Irán tiež vyhlásil, že ak dôjde k izraelskému vojenskému útoku proti jeho jadrovým zariadeniam, terčom odvety budú izraelské a židovské ciele po celom svete.