Predbežné výsledky medzinárodného výskumu MyPlace uskutočneného konzorciom 16 univerzít, u nás zastúpeného Univerzitou sv. Cyrila a Metoda, poukazujú na mimoriadne negatívne postoje mladých obyvateľov Slovenska (medzi 15. a 25. rokom) voči príslušníkom rómskej menšiny. Hoci skryté i otvorené prejavy neznášanlivosti sú známe aj zo skorších výskumov (nehovoriac o internetových debatných fórach), moderované skupinové diskusie projektu MyPlace odhalili rastúci trend časti mladej generácie podporovať riešenie problémov s integráciou Rómov vyššou mierou štátneho donútenia vrátane obmedzovania prirodzených ľudských práv.
Záujem poznať názory tejto vekovej kategórie je o to dôležitejší, že ide o generáciu bez osobnej skúsenosti s autoritárskym režimom. A to je jeden z dôvodov, prečo mladí ľudia môžu jednoduchšie podliehať populistickým až extrémistickým názorom a strácať schopnosť rozlišovať medzi demokratickým a nedemokratickým správaním politických aktérov. Okrem iného aj v prístupe k rómskej populácii.
Výskum ukázal, že odmietavý postoj k rómskej menšine bol prítomný vo všetkých diskusných skupinách, aj keď v rôznej intenzite. V niektorých skupinách mladí ľudia (bez ohľadu na dosiahnuté vzdelanie) dokonca vyslovili ochotu podporiť vo voľbách politickú stranu, ktorá by vo volebnom programe predstavila reálny záujem vysťahovať Rómov z ich mesta alebo obce. Ak niektorí respondenti nazvali takúto stranu populistickou, tak nie prejej rasistický cieľ, ale pre pochybnosti nad technickou realizáciou násilného vysťahovania. Alebo by vysťahovanie podporili len v prípade, „ak by bolo humánne“.