Keď sa moja sestra pred dvadsiatimi rokmi vydala a začali s manželom bývať u jeho matky, od začiatku s ňou mala veľké problémy. Svokre sa nepáčila jedna jediná vec, ktorú sestra urobila. Situácia bola neznesiteľná. Sestra po čase už nedokázala znášať šikanovanie svokry, a tak sa aj s bábätkom v náručí vrátila do rodičovského domu. Manžel ju nasledoval. Odvtedy nemala moja sestra a jej dve dcéry žiaden kontakt so svokrou a starou matkou. A dodnes si toto rozhodnutie pochvaľuje. Hovorí, že keby zostala, nikdy by nemohla vychovať deti podľa seba.
Konflikty medzi svokrou a nevestou boli kedysi v japonských domácnostiach veľmi charakteristické. Toto napätie obyčajne vyvolávala svokra, ktorá nechcela prísť o svoju pozíciu gazdinej, vedúcej osobnosti v domácnosti, v prospech nevesty. Dnes je už dvojgeneračné bývanie v dome s manželovými rodičmi na ústupe, moderné manželky sú sebavedomejšie a viac začlenené do spoločnosti, takže sily sú medzi ženami vyváženejšie. To, čo sa stalo mojej sestre, už v dnešných moderných časoch nie je také časté. Ale ako hovorí sestra, dôvodom konfliktov medzi ňou a svokrou neboli ani tak "dve gazdiné v jednej kuchyni", ako skôr spôsob výchovy detí.
Boli sme s manželkou na návšteve u priateľov. A bola tam aj tridsiatnička, mamička štvorročného chlapca, ktorá sa zrazu začala sťažovať na svoju svokru. Okamžite som si pomyslel, že je to presne to isté. Svokra žije v dome v bezprostrednom susedstve. Vzťah je na oko bezproblémový, správajú sa k sebe slušne. Svokra sa im nemieša do manželstva, ale problémom je vnúčik, ktorý svokru zbožňuje. Mladá matka je v istých veciach na svojho syna prísna. Chce, aby bol dobre vychovaný a nechce napríklad, aby sa napchával nezdravým jedlom z fast foodov.